kafe

Geniální způsoby, jak využít lógr z kávy při zahradničení

Káva je pro vás víc než jen začátek každého rána! Podívejte se na tento seznam a najdete perfektní recyklační tipy a triky, jak využít to z kávy, co obvykle vyhazujeme – lógr. Poté, co si přečtete tento článek, budete motivováni k tomu, abyste pili více kávy, a navíc už nikdy nevyhodíte nic z ní. Zjistěte, kolik věcí se dá dělat se zbytky od kávy. Připravte si kávu z mletých zrnek, vypijte ji, a tato použitá zrnka pak použijte různými způsoby.

1. Repelent proti škůdcům

Nasypte kávu kolem rostlin, abyste je ochránili před ničivými zahradními škůdci, jako jsou mravenci, slimáci a hlemýždi. Pokud tuto mletou použitou kávu navíc smícháte se sušenou pomerančovou kůrou, zbavíte se také několika malých savců, jako jsou kočky. (Pokud káva a pomerančová kůra nefunguje, zkuste místo nich rozmarýnový olej!)

2. Hnojte zahradu

Pokud pěstujete azalky, hortenzie, rododendrony, kamélie, růže nebo jiné rostliny milující kyselou půdu, pak je tu pro vás použitá káva! Smíchejte použitou kávu se suchou trávou, hnědými listy nebo suchou slámou, abyste neutralizovali kyselinu a rozložili je kolem rostlin. Použitá kávová směs přidává do půdy dusík a draslík (první a třetí číslo v hnojivovém vzorku: N – P – K), stejně tak zvyšují obsah hořčíku, který všechny rostliny potřebují, aby zůstaly zdravé.

Nezapomeňte, že toto hnojivo postrádá fosfor a vápník, takže není ideální pro povzbuzování kvetení a plodů. Budete-li chtít vytvořit kompletní hnojivo pomocí staré kávy, budete muset přidat směs vápníku nebo dřeva do směsi.

3. Přidejte do kompostu

Použitá mletá káva vytváří vynikající „zelenou“ složku kompostu, protože je bohatá na dusík. Káva může také přitahovat užitečný hmyz. Nezapomeňte se zaměřit na podíl „hnědých“ a „zelených“ složek kompostu.

4. Kofein pro … mrkev?

Pokud milujete mrkev a milujete kávu, pak máte výhodu! Vaše mrkev vás bude milovat, pokud se s ní podělíte o svou kávu. Předtím, než zasejete mrkev, přidejte k semínku sušenou použitou mletou kávu. Tím dodáte mrkvi energii ihned od začátku. Budete mít větší a lepší produkci s přidaným bonusem odrazení škůdců, kteří si chtějí pochutnat na vaší mrkvi dříve, než vy.

5. Absorbuje potravinářské pachy

Použitá kávová zrna mohou být použita podobně jako soda pro pohlcování pachů v ledničce a mrazáku. Stačí, když naplníte malou nádobku (neuzavřenou) použitou kávou a umístíte ji dozadu do lednice. Pak na tuto nádobku klidně zapomeňte na několik týdnů, zatímco budete shromažďovat další použitá mletá kávová zrna. Jako dodatečný bonus k odstranění pachů z chladničky nebo mrazničky je to, že kávu pak můžete přidat do svého kompostu nebo ji použít jako hnojivo!

logr z kávy - Geniální způsoby, jak využít lógr z kávy při zahradničení
6. Přírodní abrazivní činidlo

Posypte starou kávovou plochu na čistícího ubrousku a použijte je k vyčištění uvíznutého jídla z kuchyňské pracovní plochy nebo z nádobí. I když je mletá káva abrazivní, není tak tvrdá, aby poškodila povrchy vaší kuchyně. (Jen se ujistěte, že náhodou nečistíte trhliny, kde by mohla zanechat skvrny!)

7. Krásné zlaté barvivo

Pokud jste se někdy polili kávou, pak víte, jakou zlatavou barvu máme na mysli. Použijte tuto vlastnost kávy a otočte ji ve svůj prospěch. Po vypití kávy nalijte znovu do použitých mletých zrnek horkou vodu. Tuto můžete použít k obarvení všeho, co vás napadne – pírka, látky, velikonoční vejce. S pomocí této kávy můžete z obyčejného papíru připravit „starožitný“ pergamen.

8. Domácí svíčky

Pokud milujete vůni kávy, proč nevyužijete svou použitou kávu v domácích svíčkách?

9. Vyčistěte krb

Ne, použitá káva za vás neudělá všechnu práci. Nicméně, učiní proces čištění krbu mnohem jednodušší a méně chaotický. Jemně rozptylte použitou kávu na popel, čímž ho zatížíte a zabráníte, aby se oblaka prachu šířila dále. Nejen, že je shromažďování popela snadnější než kdykoli předtím, ale také nebudete muset otřít všechny horizontální plochy v místnosti, až budete hotovi.

10. Peeling na pokožku

Mletá kávová zrna vytvářejí vynikající peeling na tělo! Stačí přidat trochu teplé vody nebo svůj oblíbený přírodní olej (kokosový olej funguje skvěle!). Naneste na pokožku (obličej, nohy, paže, břicho atd.) a krouživými pohyby odstraňte všechny odumřelé buňky.

11. Omlazuje obličej

Smíchejte dvě lžíce použité kávy se stejným množstvím organického kakaového prášku. Přidejte tři polévkové lžíce plnotučného mléka nebo smetany a vše doplňte vrchovatou lžící medu pro perfektní přírodní alfa-hydroxy a antioxidační obličej.

12. Mýdlo s kofeinem

Věděli jste, že můžete absorbovat kofein skrz kůži? Připravte si proto mýdlo s kofeinem pro dostatečnou energii po celý den.

13. Káva pro vaše vlasy

Používáte-li mnoho produktů pro úpravu vlasů, nebo pokud jste nedávno přešli na přírodní šampon a kondicionér, vaše vlasy jsou pravděpodobně zeslabené. Předtím, než nanesete šampon, vmasírujte do vlasů použitá mletá zrníčka od kávy. Hrubá struktura je dostatečná, aby rozložila zbytky produktu, ale je také dostatečně jemná, aby nedošlo k poškození kořínků.

14. Léčba celulitidy

Špatná strava, časté nebo prodloužené období sedění, kouření nebo genetické predispozice – celulitida má mnoho příčin a pro každou příčinu existuje nejméně tucet „léků“, které mohou nebo nemusí skutečně fungovat. No a právě kávu ve formě peelingu nebo jiné formě můžete použít k odstranění tohoto nehezkého problému. Stačí například, když použitou kávu smícháte s vodou a vmasírujete ji do postižených oblastí – masírujte aspoň 10 minut dvakrát týdně.
 

Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Zajímám se o bylinky a alternativní medicínu. Zabývám se tradiční čínskou medicínou, jihoamerických bylinek či klasických českých léčivek. Dalším mým koníčkem je zahrada a pěstování rostlin, nebo právě bylinek. Ráda píšu právě o těchto tématech.

Zanechte komentář

4 × 3 =