Počasí letos zahrádkářům přeje, tedy pomineme-li nedostatek dešťů, a tak práce na zahradě neustávají ani v listopadu. Už máte zazimované růže? Tak se do toho pusťte.
Kypření a zálivka
Před samotným zazimováním bychom měli růžím na podzim nakypřit půdu a naposledy je důkladně zalít. Nakypření nám pomůže i s pozdějším přihrnováním zeminy nad kořeny. Poslední zálivka je velmi důležitá, protože po zahrnutí či zakrytí již nebude možné růže zalévat.
Keřové růže
Keřové růže zastřiháváme na podzim jen málo, cca na výšku do 50 cm od země. Větší prostřih provedeme až na jaře. Tento postup má dva důvody: jednak růže spíše vydrží mráz a zimu, jednak na jaře bohatěji obrostou a i lépe pokvetou.
Keřovým růžím (jako ostatně i všem dalším růžím) přihrneme zeminu 15–20 cm kolem růže nad kořeny, aby nepomrzly. Můžeme také využít chvojí nebo listí. Nevhodná je pouze rašelina, která by jim mohla spálit kmeny.
Popínavé růže
Popínavé růže nestřiháme nikdy nízko, protože by nám v dalším roce nestihly vyrůst do stejné výšky. Zakryjeme jim tedy jen choulostivé kořeny, a to stejně jako u keřových růží. Samozřejmostí by mělo být, že popínavé růže pěstujeme na chráněném místě (před mrazem a větrem), aby nedošlo k jejich poškození, nebo dokonce úhynu během zimy.
Stromkové růže
Stromkové růže jsou asi nejnáchylnější ke zmrznutí. Dokud jsou mladé, doporučuje se ohnout korunu k zemi, očistit ji od listí a starých větviček a zahrnout hlínou. Pokud jsou ale růže již na zdřevnatělém kmeni, je potřeba je obalit slámou nebo přikrýt chvojím (nejlépe celé).
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz