esnek

Jak správně sázet česnek, aby úroda byla bohatá

20.11.2018
22 202 Zobrazení

Abyste se dočkali bohaté sklizně příští rok, musíte česnek zasadit již letos na podzim. Jak na to a co všechno byste měli dodržet?

Nesázet na stejné místo

Česnek, jako ostatně všechny cibuloviny a mnoho dalších plodin, by se neměl vysazovat na stejné místo jako loni. Na tomtéž místě pěstujte česnek maximálně po třech letech, raději i v delším intervalu. Předejdete tak chorobám i škůdcům.

esnek - Jak správně sázet česnek, aby úroda byla bohatá

Vybrat vhodnou sadbu

Ne každý česnek, který je na trhu označený jako „vhodný k sázení“, je skutečně sadbový česnek. Vyplatí se nakupovat u ověřených firem, které nabízejí jen sadbu z povolených odrůd, které sleduje a schvaluje Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský.

Půdu před sázením přihnojit

Česnek nemá rád čerstvá organická hnojiva, jako např. kravský hnůj. Půdu však můžete přihnojit kompostem a pro lepší účinek proti houbovitým chorobám i provápnit.

Mořit proti houbám

Veškeré stroužky, které jsou vhodné pro sázení, nejsou poškozené a vypadají zdravé, musíme namořit, aby nám celou sadbu nezlikvidovala nějaká houbovitá choroba. Roztok připravujeme vždy čerstvý, česnek moříme cca 20 minut a rovnou sázíme. Proti houbovitým chorobám můžeme použít Rovral Aquaflo, sulku nebo lignohumát.

Zvolit dobrý termín sázení

Podzim je velmi široký pojem, česnek se totiž dá sázet prakticky od září až do prosince, respektive dokud nemrzne. Zvolte si takový čas, aby denní teplota již nestoupala nad 10 °C, a zároveň aby česnek stačil do mrazů ještě zakořenit. Naopak vrchní část česneku by měla začít růst až na jaře. Pamatujte na jednoduché pravidlo, které říká: Čím dříve sázíte, tím hlouběji.

A jak tedy konkrétně sázet

Sázejte v řádcích, které jsou od sebe cca 30 cm, jednotlivé stroužky by měly být vzdáleny cca 10 cm, hloubku ovlivňuje termín sázení, tedy od cca 10 cm v září až pod cca 5 cm v prosinci. Stroužky zamačkávejte prstem a záhon již nijak neupravujte ani nezalévejte.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

 

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

1 Komentářů

Zanechte komentář