výsadba stromů t

Listopad je obdobím pro sázení dřevin

Dušičkové počasí sice již není aktivním obdobím pro přehrabování se v zemi. Však veškeré práce jsou takřka hotové. Nicméně lze sázet nejen ovocné stromy. Proč je chladné počasí ideální na výsadbu dřevin?

Samozřejmě vždy záleží na počasí. Nesmí mrznout. Zde platí, že čím dříve před nástupem zimy jsou dřeviny vysázeny, tím lépe. Díky tomu dostatečně prokoření a přežijí první zimu. Za chladného počasí, kdy není ještě půda promrzlá do hloubky, je možné vysazovat bez obav. Pozitivní totiž je, že nedochází k vysychání a dřeviny mají lepší podmínky k zakořenění.

Podzim ve znamení ovocných stromů

Na podzim se velmi dobře uchytí ovocné stromy. Je dobré však namočit jejich kořen na den do vody. Tímto se odplaví nečistoty. Strom pak lépe zakoření. Pouze broskvoň je lepší ponechat v rámci sázení na příchod jara. Nicméně v listopadu se lze směle pustit do sázení ovocných i okrasných stromů, ale také je vhodná doba pro vysazení malin, ostružin, rybízu či angreštu.

Vysazovat je možné i další keře, jako jsou například trnky, aronie, dříny, hlohy, rakytník apod. V listopadu se doporučuje sázet prostokořenné stromy. Do příchodu jara stihnou zakořenit a poté začnou náležitě rašit.

Výsadba dřeviny – okrasa do zahrady

Výsadba dřevin umocní krásu a změní charakter zahrady. Stromy poskytnou stín, vhodné místo pro odpočinek. Podstatné je vědět, kolik místa konkrétní strom potřebuje, jak se rozroste do šířky, časem i do výšky. Stejně tak je nutné znát nároky stromu na půdu, hnojení, zálivku apod.

výsadba stromů - Listopad je obdobím pro sázení dřevin

Výsadba stromu či keře

V podstatě se nejedná o nic složitého. Ale také nestačí jen vykopat dostatečnou jámu v zemi. Místo určené pro nový keř či strom je nutné před samotnou výsadbou pořádně zrýt. Optimální doba je týden či více předem. Půda se totiž takto dostatečně provzdušní a usadí.

Jestliže půjde o výsadbu do trávníku, je nutné odstranit travní drn a vykopat výsadbovou jámu. Její dno zrýt taktéž minimálně týden předem. Samotná výsadba dřeviny se odvíjí od toho, zda se jedná o strom s odhalenými kořeny nebo sazenici kontejnerovou, která má kořenový obal.

Kořeny prostokořenných sazenic musí být volně uloženy. Nesmí se ohýbat zpět. Musí mít pod sebou silnou vrstvu kvalitní zeminy s kompostem. Naopak sazenici kontejnerovanou postačí do jámy jen uložit do správné hloubky.

V případě suššího období je nutné sazenice důkladně zalévat minimálně první dva až tři roky.

 

TIP:

Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Nenapravitelný optimista, kterého od dětství fascinuje moc, kouzlo a síla psaného i mluveného slova. Mou vášní je četba knih, psaní, dlouhé procházky, pobyt v přírodě a rekreační běh. Nezapomenutelné jsou mé vzpomínky na letní prázdniny, které jsem jako dítě zcela dobrovolně a s chutí trávila pletím zahrady a veškerou péčí o ni. Ten skvostný pohled na mé vítězství v boji s plevelem byl nejsladší odměnou. Jako dospělák si nyní užívám nejen relax v podobě rýpání se v hlíně, ale v pěstování květin, vlastní zeleniny a především bylinek. Vše pak praktikuji ve svém kulinářském umění a testuji na své rodině a známých :-)

Zanechte komentář

Zavřít