muškáty t 750x400 - Jak zazimovat muškáty a vyplatí se to vůbec?

Jak zazimovat muškáty a vyplatí se to vůbec?

1.11.2018
7 105 Zobrazení

To je otázka, která trápí zahrádkáře a majitele rodinných domů každý podzim. Muškáty na oknech jsou krásné a málokomu se chce je vyhodit. Ale co když nemáme na zazimování vhodný prostor?

Kdy zazimovat muškáty

Muškáty je potřeba zazimovat ještě předtím, než přijdou první mrazíky, jinak by nám rostlinky namrzly a odumřely. (Pokud se však rozhodnete muškáty nezazimovat a před zimou vyhodit, pak je nechte na oknech, dokud pěkně pokvetou.)

Jak zazimovat muškáty

Muškáty očistíme od suchého listí a suchých květů, zkrátíme je asi na 2/3 délky a uložíme do světlého chladného prostředí – vhodný je sklep, světlejší chodba, u starších domů prostor mezi okny. Muškáty by neměly v zimě vykvést, aby se zbytečně nevysilovaly, potřebují tedy chlad a jen příležitostnou zálivku, rozhodně žádné hnojivo.

muškáty - Jak zazimovat muškáty a vyplatí se to vůbec?

Ještě jedna kontroverzní metoda zazimování

Existuje ještě jedna kontroverzní metoda zazimování, která spočívá v tom, že muškáty vyjmete z květináčů i s kořenovým balem a zeminou, kořenový bal zabalíte do novin a muškáty pověsíte kořeny vzhůru do nějaké chladné místnosti. Kořenový bal přes noviny je potřeba občas rosit, aby kořeny nevyschly. Tato metoda však nepřináší žádné zvláštní výhody, protože kromě toho, že potřebujete stejnou chladnou a světlou místnost, pak ještě musíte mít nějaký závěsný systém, na který budete muškáty věšet.

A vyplatí se to celé?

Otázkou na závěr zůstává, zda se celá ta práce vyplatí, když si na jaře můžete koupit nové sazeničky muškátů, které jsou vesměs dobře cenově dostupné. U běžných muškátů, které jste zakoupili v hobby marketech, se asi nevyplatí muškáty šetřit. Pokud ale máte nějaký vzácný kultivar anebo se vám podařilo vypěstovat bohaté muškáty jako nikdy předtím a samozřejmě za předpokladu, že máte vhodný prostor na zazimování, pak si určitě dejte tu práci a muškáty zazimujte, abyste mohli příští rok pokračovat ve vašem pěstitelském umění.

 

TIP:

Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

1 Komentářů

Zanechte komentář