I když se její staročeské jméno sporýš příliš nepoužívá, tato rostlina u nás zdomácněla tak, že dnes jen málokdo ví, že nejde o naši původní rostlinu. Pochází z Ameriky a jde navíc o křížence hned několika druhů, to však verbeně na kráse nikterak neubírá.
V obchodech seženete verbenu v mnoha atraktivních barevných kombinacích. Většina z nich navíc velmi příjemně voní. Zpravidla se prodávají už nakvetlé, takže můžete bez obtíží vytvářet své nové záhonkové aranžmá už v obchodě.
Atraktivní jednoletka do truhlíku i na záhon
I když ve své vlasti prospívá verbena jako trvalka, u nás ji pěstujeme jako jednoletku. Nejvíce se jí bude dařit na slunném místě, ovšem její kořeny vyžadují neustálou vlhkost. V parních dnech je proto zálivka nejméně 1x denně nezbytností. Pěstujete-li rostlinky na balkoně, volte nejlépe samozavlažovací truhlík.
A stejně náročná je verbena také na živiny. Neobejde se bez pravidelného přihnojování nejméně 1x za 14 dní hnojivem pro kvetoucí rostliny. Bohaté kvetení podpoříte také pravidelným zaštipováním, s nímž je možné začít ihned po výsadbě. Nejdříve zbavte rostlinu poloviny výhonů, po rozvětvení pak zaštípněte i ty, které prospívají nejhůře.
Verbenu snadno rozmnožíte řízkováním
Vyzrálé zaštípnuté výhony využijte pro další výsadbu. Seřízněte je na délku asi 15 centimetrů, zbavte je spodních lístků a nechte zakořenit v nádobě s vodou. Jeden řízek by neměl mít víc než 6-8 listů. Jakmile se objeví kořeny a dorostou délky jednoho centimetru, zasaďte je do směsi rašeliny, písku a perlitu (v poměru 2:1:1) a nechte důkladně prokořenit. Poté je můžete zasadit do záhonu nebo truhlíku.
Náš tip: pokud chcete verbenu přezimovat, seřízněte ji na polovinu a umístěte do světlé a chladné místnosti. Po celou zimu mírně zalévejte. Ven ji můžete vysadit opět po prvních mrazících, rychle se opět rozroste.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz