verbena

Verbena aneb sporýš: Jak na to, aby krásně kvetla po celé léto

I když se její staročeské jméno sporýš příliš nepoužívá, tato rostlina u nás zdomácněla tak, že dnes jen málokdo ví, že nejde o naši původní rostlinu. Pochází z Ameriky a jde navíc o křížence hned několika druhů, to však verbeně na kráse nikterak neubírá.

V obchodech seženete verbenu v mnoha atraktivních barevných kombinacích. Většina z nich navíc velmi příjemně voní. Zpravidla se prodávají už nakvetlé, takže můžete bez obtíží vytvářet své nové záhonkové aranžmá už v obchodě.

Atraktivní jednoletka do truhlíku i na záhon

sporýš - Verbena aneb sporýš: Jak na to, aby krásně kvetla po celé léto

Zdroj foto: cs.wikipedia.org       Sporýš

I když ve své vlasti prospívá verbena jako trvalka, u nás ji pěstujeme jako jednoletku. Nejvíce se jí bude dařit na slunném místě, ovšem její kořeny vyžadují neustálou vlhkost. V parních dnech je proto zálivka nejméně 1x denně nezbytností. Pěstujete-li rostlinky na balkoně, volte nejlépe samozavlažovací truhlík.

A stejně náročná je verbena také na živiny. Neobejde se bez pravidelného přihnojování nejméně 1x za 14 dní hnojivem pro kvetoucí rostliny. Bohaté kvetení podpoříte také pravidelným zaštipováním, s nímž je možné začít ihned po výsadbě. Nejdříve zbavte rostlinu poloviny výhonů, po rozvětvení pak zaštípněte i ty, které prospívají nejhůře.

Verbenu snadno rozmnožíte řízkováním

Vyzrálé zaštípnuté výhony využijte pro další výsadbu. Seřízněte je na délku asi 15 centimetrů, zbavte je spodních lístků a nechte zakořenit v nádobě s vodou. Jeden řízek by neměl mít víc než 6-8 listů. Jakmile se objeví kořeny a dorostou délky jednoho centimetru, zasaďte je do směsi rašeliny, písku a perlitu (v poměru 2:1:1) a nechte důkladně prokořenit. Poté je můžete zasadit do záhonu nebo truhlíku.

Náš tip: pokud chcete verbenu přezimovat, seřízněte ji na polovinu a umístěte do světlé a chladné místnosti. Po celou zimu mírně zalévejte. Ven ji můžete vysadit opět po prvních mrazících, rychle se opět rozroste.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Láskou ke květinám jsem oplývala už jako malá – to když jsem je s něžností, dvouletému děcku vlastní, vytahovala z květináčů a „vařila“ z nich večeři. Později moje první kapesné padlo na pokojový břečťan a z dětského pokojíčku se rychle stala neprostupná džungle. První nezdary byly pro mě motivací, abych se o nároky svých zelených svěřenců začala zajímat podrobněji. Zahradničení a pěstování okrasných i užitkových rostlin je dodnes mým velkým koníčkem, ke kterému se přirozeně přidalo i vaření a využívání léčivých vlastností (nejenom) tuzemských bylinek. Mou další velkou lásko je Asie, zejména pak Čína a Japonsko, takže pokud chcete vědět, jak se pěstují pivoňky, čím si předcházet bonsaje nebo kterak začlenit do zahrádky bambus, budu přesně váš člověk :)

Zanechte komentář