marinky

Vysaďte si na zahradě něžnou mařinku vonnou

Mařinka je trvalka, na kterou se tak trochu pozapomnělo. Je to ale bylinka, u které jsou už celé roky ověřeny léčivé účinky. Dá se nasbírat v přírodě, ale stejně tak si ji můžete vysadit na zahradě a přesvědčit se o jejich léčivé síle.

Mařinka vonná nebo také Svízel vonný (Asperula odorata). Stejně tak se můžete setkat s názvy marulka, mařenka, božec, májovka. Mařinka byla využívána nejen v kuchyni, ale i k léčbě nespavosti a k uklidnění. Z mařinky se využívá hlavně nať. Sbírá se na konci jara, přibližně na přelomu května/června. Doporučuje se sbírat ji kolem poledne a co nejrychleji usušit. Sušte ji ideálně na sítech, při teplotě do 350 C. Usušenou bylinku skladujte na tmavém místě, aby se k ní nedostalo moc světla.

Čerstvá mařinka příliš nevoní, rozvoní se, až když zavadne. Kromě léčivých účinků ji můžete využít k ovonění prádla ve skříních.

marinka - Vysaďte si na zahradě něžnou mařinku vonnou

Léčivé účinky

Připravte si mařinku jako čaj, působí při nespavosti a má uklidňující účinek. Dále se využívá při stresu a křečích. Mařinka obsahuje kumarin, což je antikoagulační látka, kterou nemocní užívají například při trombóze, křečových žilách a hemoroidech. Ovlivňuje srážení krve. Voní po senu. Z toho důvodu se to nemá s mařinkou přehánět.

Pěstování mařinky na zahradě

V přírodě se mařinka množí samovýsevem. Na zahradě je ideální ji pěstovat ze zakořeněných lodyh. Jakmile jich bude dostatek, vysaďte je na záhon v odstupu 20-30 cm od sebe. Záhon mařinek by měl být v polostínu, proto se také rostlina využívá k osázení vlhčích míst zahrady. Rostlinu lze pěstovat i v nádobách, ale musíme ji najít stinné místo. Na vhodném stanovišti se krásně rozroste.

Pokud mařinku trápí vlhko a sucho, začnou ji žloutnout listy, jednoduše ji sestříhejte a velmi rychle znovu obroste.

Mařinka je určena díky obsahu kumarinu ke krátkodobému užívání.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminkou dvou malých dětí, které také vyplňují téměř všechen můj volný čas. Můj hlavní obor je zdravotnictví, ve kterém jsem také vystudovala vysokou školu. Od toho se také odvíjí mé zájmy - zdravý životní styl, strava, pohyb a zajímám se o novinky z oblasti medicíny. Ráda kolem sebe tvořím pěkné prostředí, třeba květinami a rostlinami. Relaxem je pro mě četba knih a sport.

Zanechte komentář