Vypadají absolutně fantasticky, bohužel však nepatří k těm balkonovkám, které vysadíte a krom zalévání už se o nic nestaráte. Ale dáte-li jim trochu té správné péče, nabídnout vám tak pestrou paletu barev a tvarů, jako málokteré jiné. Ano, takové jsou fuchsie.
Fuchsie (Fuchsia) patří do čeledi pupalkovitých. Již po desetiletí se těší vysokému zájmu šlechtitelů i pěstitelů. Kdybyste si chtěli obstarat kompletní sbírku všech kultivarů, zahrada by vám na to nejspíš nestačila – existuje jich totiž víc ne 12 000. K mání jsou odrůdy klasické i převislé, s jednoduchými, poloplnými, plnými či trubkovitými květy.
Otestujte si své zahradnické umění
Umění moderního zahradnictví nám sice dokáže spoustu věcí ulehčit, ne však v případě fuchsií. Pokud si myslíte, že vám každodenní péči usnadní třeba samozavlažovací truhlíky nebo speciální substrát, mýlíte se. Fuchsie jsou citlivé a jen tak něco neodpustí.
Ze všeho nejdříve je nutné vybrat vhodné stanoviště. Vzdušné světlé a chráněné před poledním sluncem – to je ideál. Jižní stranu snesou málokteré kultivary. Orientovat se můžete i podle barvy květů – čím světlejší jsou, tím více slunečního světla snesou. Ale pozor, popálit květy může i příliš horký vzduch – třeba ten stoupající z rozpáleného chodníku pod balkonem.
Balkonovky? Ano, ale…
I když vnímáme fuchsie jako ideální do truhlíků, ve skutečnosti se jim bude lépe dařit na vhodném záhonku. A to čím dřív, tím líp. Připravte se však na to, že před pozdními přízemními mrazíky je budete muset ochránit obalem z geotextilie.
Pokud si rostliny zvyknou, rychleji nasadí na květ. Je-li to možné, měly by ven přijít ještě dřív, než začnou obrůstat novými jarními výhony. Dbejte na to, abyste vždy mohly ochránit rostliny před přímým sluněním úpalem.
Možné je samozřejmě i pěstování v květináči, jen budete muset o něco více hlídat pravidelnou zálivku a další potřebné detaily.
Substrát si namíchejte vlastní
Pro úspěšné pěstování fuchsií je třeba mírně kyselejší půda s pH okolo hodnoty 6, důkladně proložená humusem. Nejlépe se osvědčila směs klasického zahradního substrátu se substrátem na pelargonie, perlitem, pískem a přídavkem kostní moučky.
Zálivku vyžadují vydatnou, ale dobře odměřenou. Půda nesmí nikdy vyschnout, ale zároveň nesmí v podmisce stát voda. Ta příliš snižuje teplotu půdy a citlivé kořínky fuchsií následně začnou uhnívat. Z tohoto důvodu nejsou vhodné ani samozavlažovací květináče.
Největším problémem je zalévání v létě. I přes vlhký substrát totiž rostliny často vypadají povadle, a pokud je zalijete znovu, můžete jejich kořenový bal doslova uvařit. Vitalitu rostlin se místo toho snažte zvýšit vzdušnou vlhkostí v okolí. Roste jen nebo blízko nich umístěte malou zahradní fontánku.
Důležité je také hnojení – používejte tekuté hnojivo pro kvetoucí rostliny dvakrát do týdne. Začnete už na počátku vegetační sezóny v březnu a skončete v srpnu.
Jak fuchsie zazimovat?
Jakmile začne hrozit příliš studené počasí, najděte pro zimování fuchsií chladné, ale světlé místo. Rostliny zbavte všech poškozených a žlutých listů, ostříhejte je zhruba na třetinu a ošetřete postřikem proti škůdcům. Jsou-li některé rostliny viditelně napadené, raději je zlikvidujte. Snadno by mohly nakazit ostatní ve svém okolí.
Zálivku uzpůsobte tak, aby byla hlína stále vlhká – zpravidla stačí jednou týdně. Před zalitím zkontroluje vlhkost půdy prstem a zařiďte se podle toho. Rozhodně si nevystačíte s jednoduchým plánovacím kalendářem a zálivkou „každou neděli.“ Musíte opravdu vycházet z aktuálního stavu rostlin.
Od února zálivku mírně navyšujte a začněte fuchsie připravovat na nadcházející vegetační období.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz
Jak jednoduše a spolehlivě namnožit fuchsie?