Jde o takovou botanickou raritku z Afriky. Neoslní sice barevnými vodopády květů, zato vydrží i nepříliš šetrné zacházení. Jde totiž o rostliny pouštní, které jen tak něco nerozháže. Pro botanické nadšence a milovníky všeho nového jsou tedy jako stvořené.
V našich zahradnictvích a obchodech prodávajících osiva jsou k sehnání víceméně dva druhy sukulentních muškátů: Pelargonium transvaalense a Pelargonium triste (L.) L’Hér, česky známý také jako čapínos smutný. Oba dva se vyznačují ztluštělými (pachykaulními) stonky, díky nimž překonávají období nedostatku. V zimě tedy odpočívají, v létě potěší půvabnými aromatickými květy.
Tak trochu novinka… nebo ne?
Že jste o sukulentních muškátech ještě neslyšeli? První exempláře druhu Pelargonium triste (L.) L’Hér byly do Evropy dovezeny už okolo roku 1600 díky nadšeným cestovatelů, brázdícím dosud neprobádané kouty Afriky. To Pelargonium transvaalense si na svůj debut musela počkat až do roku 1883. Velmi dlouho však šlo spíše o zajímavost, pěstovanou v zázemí botanických zahrad. Dokud se nepřišlo na to, jak dobře přizpůsobivé na naše podmínky tyto dva druhy jsou.
Sukulentní muškáty toho příliš nepotřebují
Doporučení pro pěstování jsou u obou velmi podobné. Pěstujeme je na plném slunci, kde rychle vytvoří zajímavý půlkulatý keřík s množstvím dlanitě rozprostřených listů na dlouhé stopce. Květy vyhánějí vzhůru po obloukovité trase, a i když jsou jednoduché, potěší několika barvami i příjemnou vůní. Nelekněte se, lákají totiž noční motýly. Koneckonců na poušti se přes den příliš mnoho zástupců hmyzu neojevuje.
Pobyt ve stínu jim nesvědčí – vytahují se a nekvetou. V létě je zaléváme hojně (půda ovšem nesmí být přemokřená), na zimu je pak uložíme do chladu (5-10°C) na světlé místo a zálivku od listopadu do ledna zcela vynecháme. Rostlina se zatáhne, načerpá síly a na jaře ji opět postupným přidáváním vlhkosti probudíme k životu.
Sukulentní pelargonie lze množit semeny, řízky i oddělky tlustých článků stonku. Rány vždy zasypeme hnědým uhlím. Zajímavé je jejich použití na venkovní sukulentní bonsaje. A právě bonsai centra jsou dalšími místy, kde si lze tyto zajímavé květiny opatřit.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz