V chladném počasí si tento užitečný hmyz hledá úkryt, kde by přečkal zimu. Pokud zlatoočko najdete třeba za oknem, nevyhánějte ji, bude vám na jaře nesmírně užitečná.
Zlatoočka je velmi půvabná. Má zelenkavé, průhledné, perleťové tělo. Křídla jsou protkané žilkami a perleťově se lesknou. Vypadá sice křehce, ale je neúprosná vůči mšicím, larvám svilušek, červců i much. Dokáže spolehlivě ochránit ovocné stromy i celý sad před nezvanými škůdci. Létá zvečera nebo v noci.
Zlatoočka a její larvy
Tenoučkými stopkami zlatoočka připevňují k listům vajíčka, ze kterých se vylíhnou její larvy. Ty jsou velice hladové a dravé, protože spotřebují ke svému vývoji hodně energie a tak se s chutí pouští do škůdců. Během svého vývoje se svlékají třikrát, když už je jim obal těsný, opět jim naroste nová pokožka. Celý proces vývoje může trvat různě dlouho, 8-22 dní, záleží na množství potravy a jiných okolnostech. Jedna samička dokáže naklást stovky vajíček, často v blízkosti kolonií mšic. Jakmile se larva vylíhne, ihned hledá potravu. Dospělá zlatoočka i larva nekonzumují celé škůdce, ale vysají je. Larvy si své tělo „zdobí“ zbytky vysátých mšic, mají na svém povrchu speciální chloupky, kde se zachytávají.
Přezimování
Na oplátku za svou pomoc potřebují zlatoočky úkryt. Nejčastěji je najdete za oknem, v různých otvorech v kůře stromů nebo na půdě, ale také zachycené v pavučinách. Nebo jim můžete vyrobit úkryt. Dřevěný s úzkými podélnými štěrbinami (nesmí do něho zatékat), dá se koupit i dřevocementový. Vystelte ho senem. Nesnažte se je likvidovat, budou vám velice užitečná na jaře.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz