Když tento poklad na zahrádce dozraje, bývají internetové kuchařky i časopisy plné zaručených a chutných receptů, které promění řepu v lahodnou a zdravou pochoutku. Ve většině z nich však nenajdete jeden podstatný detail. Podívejte se na to, jak obvykle vaříte červenou řepu: dokonale ji očistíte, oloupete a nakrájíte? Tak stop, právě tímto postupem se totiž připravujete o velké množství cenných výživových látek a samozřejmě i chuti.
Řepu před vařením nikdy neloupeme
A proč také, vždyť je to úplně zbytečná práce. Uvařená slupka půjde dolů doslova sama. Při přípravě červené řepy si vystačíme jen s teplou vodu a kuchyňským kartáčkem, kterým odstraníme zbytky zeminy. Už berete do ruky nůž, abyste odřízli zbytky kořenů a listů? Zase špatně. Jakýkoliv otvor do útrob řepy, byť by to byly jen odtržené stonky, způsobí, že se velké množství lahodně šťávy bez užitku“vylije“ do vroucí vody. Tu lze sice použít jako zeleninový vývar, ale přece…
Červené řepě by pro vaření mělo zbýt alespoň 5 cm stonků, na nichž vyrůstaly listy. Červenou řepu vaříme doměkka, bude trvat obvykle něco přes půl hodiny – kontrolujeme špejlí. Měkkou řepu přelijeme studenou vodou a necháme chvíli odpočívat. Šťáva díky tomu zůstane tam, kde má a po rozkrojení nevyteče.
V úplném závěru řepu oloupeme – jde to snadno i příborovým nožem. A uvařená řepa také skoro vůbec nebarví, na očistu rukou vám pak postačí běžné mýdlo.
Jak využít vařenou červenou řepu
Řepa připravená podle tohoto návodu vás překvapí svou šťavnatostí a plností chuti. Doporučujeme ji nakrájet na tenké plátky, osolit, opepřit a sníst jen tak – třeba s pečivem. Skvělá bude také v salátu, nastrouhaná v pomazánce nebo jen lehce povařená v polévce. A uplatníte ji i při tvorbě dětských příkrmů. V lednici vydrží asi týden, v mrazáku i přes rok.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz