mulcovani listi

Mulčovací materiály – kdy a k jakému účelu použít konkrétní druh?

Když se řekne mulč, tak se většině vybaví mulčovací kůra, která náleží mezi nejznámější a nejčastěji používanou. Avšak není zdaleka jedinou vhodnou volbou, jak účinně ochránit záhony a zahradu před prorůstajícím plevelem, vysycháním, před mrazy či erozí půdy.

Efektivní nastýlání

Nastýlání neboli mulčování je snadným a především praktickým postupem, jak udržet zahradu bez nežádoucího plevele, mít dostatečně kyprou půdu, snížit odpar, ochránit prospěšné mikroorganismy v zemině, zajistit vhodné podmínky pro zimní období, minimalizovat veškeré varianty eroze.

Použít můžete různé materiály organického či anorganického původu. Obě kategorie mají své výhody. Záleží, co bude nejvíce vyhovovat vám.

Co náleží mezi organické materiály?

Tato skupina má společné to, že na místě dochází k postupnému rozkládání. Jedná se o proces, jenž může trvat jednu sezónu, ale také i několik let. Vše závisí především na obsahu vody. Mezi nejznámější patří mulčovací kůra, kterou můžete použít k zakrytí prostoru mezi azalkami, rododendrony, vřesoviště. Mulčovaci kůra okyseluje půdu, což výše zmíněným rostlinám vyhovuje. Výhodou je postupný rozklad a velmi snadná práce s kůrou. Pro ptactvo a kočky však bývá lákadlem k rozhrabávání.

Štěpka – mulč z tohoto materiálu je vhodný do okrasných záhonů, na cestičky, neboť se po něm dobře chodí, ale také můžete použít pod dřeviny i živé ploty. Předností je taktéž pozvolný rozklad a snadná dostupnost.

Ideálním materiálem pro nastýlání je suché listí, které je vhodné pod keře i na trvalkové záhony. Pozitivní stránkou je, že se jedná o dostupný a lehký materiál, ze kterého po rozkladu vzniká kvalitní listovka. Negativní stránkou je, že suché listy snadno rozfouká vítr a k nastýlání je zapotřebí většího množství.

Mezi adekvátní mulčovací látky náleží taktéž posekaná tráva, kterou můžete použít pod ovocné stromy. Výhodou je její dostupnost po celou sezónu. Další variantou je použití slámy, kterou je možné zakrýt půdu mezi jahodníky či zeleninou, můžete ji použít i do pařeniště či k zakládání oblíbených vysokých záhonů. Mezi kladné stránky náleží dlouhá výdrž, stejně tak se po slámě dobře chodí. Nevýhodou je, že jí potřebujete na zahradu v dostatečném množství.

mulcovani kameny - Mulčovací materiály - kdy a k jakému účelu použít konkrétní druh?

Jak je to s anorganickými materiály?

Jde o materiály, které se rozkládají minimálně či vůbec, tudíž je nemusíte doplňovat. Výjimkou je pouze měkký vápenec, jenž se využívá při stavbě skalek. Vrstva nesmí být vysoká, jinak by došlo ke značnému zatížení půdy.

Mezi anorganický mulčovací materiál se řadí kamenná drť a oblázky. Kamenná drť je vhodná na okraj cest, teras, skalek, stejně tak i do okolí teplomilných druhů rostlin. Výhodou je, že rychle odvádí vodu, použít můžete i na mírném svahu. Plochy s kamennou drtí vypadají upraveně.

Stejný způsob použití nabízí i oblázky, které můžete využít i jako doplněk bahenních rostlin, dřevin a květin v nádobách na balkoně či terase.

 

TIP:

Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Štítky
,

Nenapravitelný optimista, kterého od dětství fascinuje moc, kouzlo a síla psaného i mluveného slova. Mou vášní je četba knih, psaní, dlouhé procházky, pobyt v přírodě a rekreační běh. Nezapomenutelné jsou mé vzpomínky na letní prázdniny, které jsem jako dítě zcela dobrovolně a s chutí trávila pletím zahrady a veškerou péčí o ni. Ten skvostný pohled na mé vítězství v boji s plevelem byl nejsladší odměnou. Jako dospělák si nyní užívám nejen relax v podobě rýpání se v hlíně, ale v pěstování květin, vlastní zeleniny a především bylinek. Vše pak praktikuji ve svém kulinářském umění a testuji na své rodině a známých :-)

Zanechte komentář