zemezluc

Znáte kouzlo magické byliny? Pokuste se vypěstovat zeměžluč na vlastní zahrádce

Zeměžluč okolíkatá, někdy bývá nazývána jako lékařská, je domácí léčivou bylinou. Důkazem nejsou jen lidové názvy, jako je cintorie, čantoryjka, hlístník, hořká bylina či kyřice.

Jedná se o dvouletku, která v prvním roce tvoří pouze přízemní růžici skládající se z kopinatých delších listů s výraznou žilnatinou. Ve druhém roce se vytvoří 15 až 40 centimetrů vysoké květenství s jasně růžovými květy, které se objevují od července do září.

Rostlina, kterou keltové řadili mezi magické byliny. Pokud se vyskytuje poblíž vaší zahrady, buďte za ni vděčni. V přírodě roste zeměžluč na lesní pasece či slunné kamenité stráni, na mezích či podél lesní cesty. Pokaždé jde o sušší stanoviště, které je bohaté na minerály.

Rostlina je náročná na prostředí. Daří se jí tam, kde je kvalitní spodní voda. Její pěstování v zahradách není sice časté a rozšířené, přestože se jedná o léčivou rostlinu s krásnou barvou květu. Pokud chcete mít zeměžluč na své zahrádce, pěstujte z výsevu. Může být ozdobou na skalce v době, kdy už nic nekvete. Důležité je poskytnutí podmínek, které musí odpovídat přirozenému prostředí, tj. sušší půda s vyšším podílem písku a dostatkem dopoledního slunce. Stejně tak můžete zkusit přesadit zeměžluč z volné přírody na svou zahradu.

zemezluc caj - Znáte kouzlo magické byliny? Pokuste se vypěstovat zeměžluč na vlastní zahrádce

Léčivé účinky

Zeměžluč má pozitivní účinek na trávicí soustavu, ulevuje při pálení žáhy, podporuje chuť k jídlu, má pozitivní účinek na játra, slezinu, žlučník, působí jako stimulátor tvorby trávicích šťáv a napomáhá k lepší činnosti střev. Bylina, která působí proti střevním parazitům.

Nejčastěji se připravuje čaj, kdy na jeden šálek postačí jedna lžička sušené byliny. Pijí se dva až tři šálky denně. Typickou hořkou chuť je možné zjemnit mátou či meduňkou.

Bylinu lze použít i zevně, kdy účinně pomáhá hojit vředy, rány i akné. V léčitelství se využívá nať, nejlépe na počátku květu. Sklízet je možné 2x za rok. Sušit se musí ve stínu a rychle. Zeměžluč se skladuje v chladu, ve tmě a pouze v uzavřené nádobě.

 

TIP:

Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Štítky
,

Nenapravitelný optimista, kterého od dětství fascinuje moc, kouzlo a síla psaného i mluveného slova. Mou vášní je četba knih, psaní, dlouhé procházky, pobyt v přírodě a rekreační běh. Nezapomenutelné jsou mé vzpomínky na letní prázdniny, které jsem jako dítě zcela dobrovolně a s chutí trávila pletím zahrady a veškerou péčí o ni. Ten skvostný pohled na mé vítězství v boji s plevelem byl nejsladší odměnou. Jako dospělák si nyní užívám nejen relax v podobě rýpání se v hlíně, ale v pěstování květin, vlastní zeleniny a především bylinek. Vše pak praktikuji ve svém kulinářském umění a testuji na své rodině a známých :-)

Zanechte komentář