Svlačec trojbarevný (Convolus tricolor) na našich zahrádkách už před dlouhými lety zdomácněl. Přesto se mu však stále nedaří tak, jak by doopravdy mohlo. A často za to můžeme sami, a to na první pohled zdánlivě banálními pěstitelskými chybami. A jak se jim vyhnout?
Svlačec sázíme do stínu
Je to přece vlastně plevel, tak poroste kdekoliv. Inu, poroste, ale nebude zdaleka tak pěkný, jako při stanovišti umístěném na sluníčku. Květů bude méně, a i jejich charakteristická barevnost se někam ztratí…
Protrháváme ho jako ostatní letničky
Předpěstování tahle rostlinka nepotřebuje, stačí jí jednoduše vysít v květnu na vhodné místo. Jakoukoliv další péčí jí jen uškodíte. Zbavujte ji plevele a zalévejte, ale zapomeňte na protrhávání nebo rozsazování. V takovém případě nikdy nevytvoří hustě zelený kompaktní keřík nebo plotovou zástěnu.
Zapomínáme na hnojení
Ano, svlačec trojbarevný toho k úspěšnému pěstování příliš nepotřebuje, přesto se bez živin neobejde. Stačí po pohnojit dvakrát do měsíce hnojivem pro kvetoucí rostliny. Nálož květů pak bude bohatší a delší, než kdy dřív.
Při pěstování v truhlíku ho umoříme zálivkovými šoky
Čas od času se to stane každému. Zapomeneme na zálivku, takže to strádající rostlince při nejbližší příležitosti bohatě vynahradíme. Jemné kořeny svlačce však takové extrémy snáší jen velmi špatně a opakují-li se, vede to rychle k úhynu celé rostliny. Mnohem spolehlivější je proto pěstování v samozavlažovacích květináčích.
Zapomínáme na zajištění přirozeného výsevu
Křehké rostliny svlačce spálí první přízemní mrazík. A pokud jsme předtím poctivě otrhávali všechny květy kvůli další bohaté násadě, nezbude nám, než si příští jaro opatřit semínka znovu. Jestliže však už v půli srpna necháme několik semeníků dozrát, objeví se nám svlačce na zahradě příští rok zase v plné parádě.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz