potit

Jak zatočit s pocením? Vyzkoušejte bylinky

Nadměrné pocení je vždy nepříjemný jev. Může vzniknout v důsledku horka, ale také signalizovat, že v našem těle není něco v pořádku. I když nemůžeme čekat zázraky, určitě pomoc ve formě bylinek můžeme vyzkoušet.

Každý z nás už se alespoň někdy zpotil. Důležité je rozlišit příčiny. Pocení je fyziologické v případě, pokud organismus potřebuje ochladit. Často se stává, že i vlivem stresu a nervozity se zpotíme. Jsou však situace, kdy je pocení projevem choroby nebo třeba hormonální nerovnováhy.

Které bylinky vyhledat?poceni - Jak zatočit s pocením? Vyzkoušejte bylinky

 Šalvěj lékařská – zejména se využívá při nadměrném pocení dlaní.

Spaříme 20 g sušené šalvěje, necháme 10 minut vyluhovat a přecedíme. Do šalvějového výluhu můžeme přidat pár kapek octa a kozlíkovou tinkturu. Ponoříme do výluhu ruce a necháme 20 minut působit, potom osušíme a ošetříme krémem. Takto provádíme 3x týdně.

Účinné je též pití šalvějového čaje spolu s úpravou životosprávy.

Přeslička rolní – má pročišťující a regenerační účinky. Dříve se využívala proti pocení při tuberkulóze. Jako prevence může sloužit každodenní pití přesličkového čaje. Při pocení nohou a častých mykózách můžeme využít přesličkovou tinkturu:

Budeme potřebovat 150 g přesličky, 30 g dubové kůry a 200 ml lihu.  Bylinky nasypeme do lahvičky, necháme 2 týdny louhovat. Potom tinkturu přecedíme, dáme do tmavé lahvičky. Každý večer po koupeli potíráme nohy a prostor mezi prsty tinkturou.

Stejně tak si můžeme připravit lázeň:

Budeme potřebovat vždy stejný díl listů ořešáku vlašského, natě přesličky rolní a šalvěje lékařské. Jednu lžíci směsi povaříme v 250 ml vody přibližně 5 minut. Scedíme a nalijeme do 2 l teplé vody. Nohy necháme v lázni 20 minut, potom je ponoříme ihned do studené vody. Zabalíme a necháme 10 minut ještě zabalené.

Ořešák královský – z ořešáku se na nadměrné pocení používají listy. K tomuto účelu se sbírají v létě, ještě než dozrají ořechy. Listy se usuší a připravují v dávce 1 – 2 g do čajového šálku. Připravíme si tak silný nálev ořechového listí, které používáme jako lázeň.

Jablečný ocet a jedlá soda – jablečný ocet je přírodní antiperspirant. Stačí rozetřít pár kapek do podpaží. Dokáže zeslabit a zneutralizovat zápach potu. Můžeme připravit i koupel: přidáme jeden hrnek jablečného octa do vany s teplou vodou. Stejným způsobem funguje i jedlá soda.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

 

Štítky
, ,

Jsem maminkou dvou malých dětí, které také vyplňují téměř všechen můj volný čas. Můj hlavní obor je zdravotnictví, ve kterém jsem také vystudovala vysokou školu. Od toho se také odvíjí mé zájmy - zdravý životní styl, strava, pohyb a zajímám se o novinky z oblasti medicíny. Ráda kolem sebe tvořím pěkné prostředí, třeba květinami a rostlinami. Relaxem je pro mě četba knih a sport.

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

Zanechte komentář

Zavřít