svlačec trojbarevný

Jaké jsou nejčastější chyby při pěstování svlačce

Svlačec trojbarevný (Convolus tricolor) na našich zahrádkách už před dlouhými lety zdomácněl. Přesto se mu však stále nedaří tak, jak by doopravdy mohlo. A často za to můžeme sami, a to na první pohled zdánlivě banálními pěstitelskými chybami. A jak se jim vyhnout?

Svlačec sázíme do stínu

Je to přece vlastně plevel, tak poroste kdekoliv. Inu, poroste, ale nebude zdaleka tak pěkný, jako při stanovišti umístěném na sluníčku. Květů bude méně, a i jejich charakteristická barevnost se někam ztratí…

Protrháváme ho jako ostatní letničky

svlacec - Jaké jsou nejčastější chyby při pěstování svlačce

Zdroj foto: cs.wikipedia.org

Předpěstování tahle rostlinka nepotřebuje, stačí jí jednoduše vysít v květnu na vhodné místo. Jakoukoliv další péčí jí jen uškodíte. Zbavujte ji plevele a zalévejte, ale zapomeňte na protrhávání nebo rozsazování. V takovém případě nikdy nevytvoří hustě zelený kompaktní keřík nebo plotovou zástěnu.

Zapomínáme na hnojení

Ano, svlačec trojbarevný toho k úspěšnému pěstování příliš nepotřebuje, přesto se bez živin neobejde. Stačí po pohnojit dvakrát do měsíce hnojivem pro kvetoucí rostliny. Nálož květů pak bude bohatší a delší, než kdy dřív.

Při pěstování v truhlíku ho umoříme zálivkovými šoky

Čas od času se to stane každému. Zapomeneme na zálivku, takže to strádající rostlince při nejbližší příležitosti bohatě vynahradíme. Jemné kořeny svlačce však takové extrémy snáší jen velmi špatně a opakují-li se, vede to rychle k úhynu celé rostliny. Mnohem spolehlivější je proto pěstování v samozavlažovacích květináčích.

Zapomínáme na zajištění přirozeného výsevu

Křehké rostliny svlačce spálí první přízemní mrazík. A pokud jsme předtím poctivě otrhávali všechny květy kvůli další bohaté násadě, nezbude nám, než si příští jaro opatřit semínka znovu. Jestliže však už v půli srpna necháme několik semeníků dozrát, objeví se nám svlačce na zahradě příští rok zase v plné parádě.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Láskou ke květinám jsem oplývala už jako malá – to když jsem je s něžností, dvouletému děcku vlastní, vytahovala z květináčů a „vařila“ z nich večeři. Později moje první kapesné padlo na pokojový břečťan a z dětského pokojíčku se rychle stala neprostupná džungle. První nezdary byly pro mě motivací, abych se o nároky svých zelených svěřenců začala zajímat podrobněji. Zahradničení a pěstování okrasných i užitkových rostlin je dodnes mým velkým koníčkem, ke kterému se přirozeně přidalo i vaření a využívání léčivých vlastností (nejenom) tuzemských bylinek. Mou další velkou lásko je Asie, zejména pak Čína a Japonsko, takže pokud chcete vědět, jak se pěstují pivoňky, čím si předcházet bonsaje nebo kterak začlenit do zahrádky bambus, budu přesně váš člověk :)

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

Zanechte komentář

Zavřít