Mahónie je ideální keř k dekorativnímu využití, je stálezelený a snese i zimu. Keř je okrasný listy, květy a plody. Na plodech si pochutnají i ptáci.
Mahónie cesmínolistá už podle názvu napovídá, že její listy se velmi podobají listům cesmíny. Okraje mají zubaté, pichlavé a jsou stálezelené, i v zimě. Opadávají jen v případě opravdu velkých mrazů. Na podzim se zabarvují do červených až hnědých tónů.
V dubnu se na mahónii objevují výrazně žluté květy, které se zhruba v srpnu změní v modré bobule, na keři vydrží až do zimy a jsou tak vítanou potravou pro ptactvo. Mahónie je spíše nižší keř, dorůstá do výšky 60-150 cm, je poměrně nepropustná.
Jak využít mahónii
Mahónie má poléhavý, keřovitý růst a tak ji lze využít jako podrostový keř v rozsáhlejší výsadbě, jako předsadbu pro živé ploty, k pokrytí nevyužívané plochy, zaplnění stinného kouta zahrady. Velmi efektivně působí vysazená před vyšší stromy nebo jako pozadí trvalek či letniček, které mají rády stín.
Jak mahónii pěstovat
V přírodě se jim daří na polostinných a stinných místech, právě takové jim vyberte na vaší zahradě. Na přímém slunci příliš neprospívají. Půda jim svědčí výživná a propustná. Pokud máte na zahradě výživnou půdu, už ji nemusíte hnojit, jinak mahónii přihnojujte jedenkrát za tři týdny hnojivem pro okrasné listnaté dřeviny.
Lze je snadno zastřihávat a tvarovat do požadovaného tvaru. Jsou odolné vůči mrazu, mají tendenci přes zimu usychat, proto je při oblevě zalijte. Mahónie se množí nejčastěji vegetativně, řízkováním. Nové sazenice lze získat i od rozrostlejších kusů odkopem.
Mahónie se využívá do suchých vazeb, věnců a kytic. Bobule jsou pro člověka mírně jedovaté.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz