Topolovka aneb slézová růže není jen atraktivní pestrobarevná rostlina, ale je také využívána v lidovém léčitelství. Velmi často zdobí venkovské zahrádky. Málokdo už však ví o jejich léčivých účincích.
Topolovka růžová (Alcea rosea) k nám přišla pravděpodobně z Malé Asie, kde není výjimkou, že roste planě. Dorůstá do výšky 1-2 m. Jsou to vysoké, štíhlé rostliny, jejíž květy mají hedvábně jemné okvětní lístky. Nakvétají postupně od června do října. Obvykle mají barvu bílou, žlutou, krémovou, růžovou, lila, červenou až temně fialovou.
Topolovka se řadí do čeledi léčivých slézů, její květy se využívají pro léčbu:
- zánětů sliznic dýchacích cest
- kašle
- sliznic žaludku a střeva
- zažívacích potížích a bolestí žaludku
- ekzémů a jiných kožních problémů
- menstruačních potíží
Sbírají se plně rozvinuté květy, které obsahují mnoho slizových, léčivých látek. Sběr se provádí v dopoledních hodinách za suchého počasí. Suší se ve stínu. Lze z nich připravit, čaj, sirup, kloktadlo, pleťovou vodu,
Pěstování topolovky
Topolovce vyhovuje teplo, slunce a závětrné stanoviště. Potom hojně kvete. Ideální místo je někde u zdi nebo plotu. Půdu má ráda propustnou a výživnou, v době růstu jí prospěje přihnojování.
Semena topolovky vyséváme na jaře, v průběhu dubna a května (předpěstování sazeniček), v květnu nebo v červnu přímo ven. Pokud si ji předpěstujete, na stanoviště ji vysaďte až na konci léta. V prvním roce roste pouze přízemní růžice listů, v dalším roce vyrůstají i květonosné lodyhy. Na správně vybraném stanovišti může vydržet i několik let. Rostlina se množí samovýsevem.
Topolovka vynikne v řadě lemující zeď nebo plot, může tvořit i pozadí letniček či trvalek. Pokud nemá závětrné místo, poskytněte ji alespoň oporu, aby ji vítr nezlámal. Dobře působí i ve skupinách dřevin.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz