netřesk

Proč se netřesku říká také zlatý kořen? Prý šlo o lék na všechny neduhy

Netřesk alias horská růže je velmi pěkná rostlina. Ale také má velmi bohaté využití v léčitelství – zmírňuje stres, zlepšuje koncentraci a fyzicky posiluje. Není divu, že se ji lidově přezdívá zlatý kořen. Vždyť některé jeho druhy mají velmi podobné účinky jako aloe vera.

Seznamte se se “zlatým kořenem”

Netřesk, a to zejména netřesk střešní (Sempervivum tectorum) a netřesk horský (Sempervivum montanum), je rostlina, která si v našich zahrádkách získává stále větší popularitu. A vděčí za to svým unikátním vlastnostem. Netřesk se již dlouho používá v lidové medicíně, a to především v severní Evropě a Asii. Z léčivých vlastností “zlatého kořene” těžili podle archeologických nálezů už vikingové a pravěcí obyvatelé Sibiře.

Ale nenechte se mýlit, tato bylina byla známá i na dalekém na jihu. Již ve starověku ji popsal řecký lékař Pedanius Dioscorides, který se léčivými rostlinami podrobně zabýval.

Netřesk jako ozdoba skalky, ale i něco víc

Potřebuje jen hrstku půdy a slunečné místo. Ve stínu chřadne a uhnívá, ale jinak jde o perfektní skalničku. Roste poměrně rychle, takže jeho redukce řezem pro přípravy léčivých nápojů a dalších prostředků je více než vítána.

Jak působí netřesk a na co pomáhá?

Netřesk alias horská růže obsahuje celou řadu účinných látek. Mezi ty nejdůležitější patří:

 • vápník
  netřesk skalnička - Proč se netřesku říká také zlatý kořen? Prý šlo o lék na všechny neduhy

  Zdroj foto: cs.wikipedia.org

 • kyselina mravenčí
 • kyselina jablečná
 • slizy
 • pryskyřice
 • třísloviny
 • sacharidy
 • alkaloidy
 • hořčiny

Právě ony jsou zodpovědné za vyhledávané léčivé vlastnosti této rostliny, jako např. zmírnění stresu a lepší imunitu. Ovlivňují hladinu kortizolu, nazývaného také stresový hormon, ale zlepšují i sekreci serotoninu, který se také nazývá hormonem štěstí. Takže až na vás příště půjdou chmury, rozmačkejte 2-3 lístky v čisté vodě a vypijte

Netřesk má také  povzbuzující účinek – zmírňuje únavu, zlepšuje koncentraci a paměť, ale také zlepšuje fyzickou výkonnost organismu a má také pozitivní vliv na kardiovaskulární systém.

Ale to ještě není vše. “Zlatý kořen” má také adaptogenní účinek. To znamená, že pomáhá přizpůsobit tělo různým nepříznivým environmentálním faktorům. Pomáhá nám vyrovnat se třeba se změnami počasí, chronickým stresem, vedlejšími účinky při léčbě nádorových onemocnění (chemoterapie i radioterapie), předchází potížím se zažíváním atd. Má také antioxidační účinek, tj. zpomaluje proces stárnutí. V současné době probíhá také výzkum využití netřesku při léčbě deprese.

Co je dobré vědět o užívání netřesku

Pamatujte si, že netřesk  má povzbuzující účinek, takže ho užívejte spíše v dopoledních hodinách. Protože i když dokáže zmírnit stres, rozhodně nepřispěje k vašemu lepšímu usínání. A na rozdíl od jiných bylinek neovlivňuje koncentraci ani účinnost přítomných látek jejich vystavení mrazu, takže si je klidně můžete zamrazit do zásoby.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jana Sramcikova

Láskou ke květinám jsem oplývala už jako malá – to když jsem je s něžností, dvouletému děcku vlastní, vytahovala z květináčů a „vařila“ z nich večeři. Později moje první kapesné padlo na pokojový břečťan a z dětského pokojíčku se rychle stala neprostupná džungle. První nezdary byly pro mě motivací, abych se o nároky svých zelených svěřenců začala zajímat podrobněji. Zahradničení a pěstování okrasných i užitkových rostlin je dodnes mým velkým koníčkem, ke kterému se přirozeně přidalo i vaření a využívání léčivých vlastností (nejenom) tuzemských bylinek. Mou další velkou lásko je Asie, zejména pak Čína a Japonsko, takže pokud chcete vědět, jak se pěstují pivoňky, čím si předcházet bonsaje nebo kterak začlenit do zahrádky bambus, budu přesně váš člověk :)

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

15 Komentářů

 1. Profilový obrázek

  Netřesk mi krásně zdobí hrob spolu s jinými květinami. Venku mi za oknem vydržel celou zimu. Když začalo jaro ukázal svou krásnou podobu, začal se zvětšovat a rozrůstat. Naposledy jsem viděla netřesky u mechového jezírka v Dědřichovicích. Nikdo se o ně nestaral, a přesto nádherně rostly.

 2. Profilový obrázek

  Šťávu z netřesku používám coby 1. pomoc při bodnutí hmyzem, zmírní bolest.

 3. Profilový obrázek

  Dobrý den.
  Je možné netřesk užívat i v době těhotenství?

  • Profilový obrázek

   Dobrý den,
   odpovím v dalším článku, takže jen ve zkratce: vnitřně v těhotenství kvůli alkaloidům spíše. Ani v době kojení nebo u dětí do dvou let.

 4. Profilový obrázek

  Jak ho užívat a existuji i druhy které jsou nevhodné_

  • Profilový obrázek

   Dobrý den,
   odpovím v dalším článku, takže jen ve zkratce: netřesky v zásadě nelze s ničím zaměnit. I příbuzné netřeskovce mají podobné vlastnosti.

 5. Profilový obrázek

  Taky bych chtěla vědět jak se užívá a v jakých dávkách a kdo to nemůže používt?

  • Profilový obrázek

   JITKA a spol.: Je to v článku….. Kdyby někdo pozorně četl a nekoukal u toho co kde lítá, tak by si přečetl že 2-3 lístky rozmačkat do sklenice vody. Jasné…!?

 6. Profilový obrázek

  Vynikající první pomoc na bolest v uchu.!Lístek netřesku vymačkat,z papíru vytvořit kornoutek a vstříknout kapku do ucha.Pusobi velmi rychle.Neznam lepší přírodní první pomoc.

 7. Profilový obrázek

  Syn v dětství trpěl opakovaně středoušními záněty. Když mi sousedka poradila kápnout šťávu z netřesku do ucha, pomyslela jsem si něco o babských radách, ale když mi totéž poradila dětská lékařka, poslechla jsem. 1 kapku z čistého lístku netřesku (vylisovanou třeba lisem na česnek) kápnout kapátkem do ucha. Bolest i zánět rychle zmizely. Dodnes roky stále ještě netřesk pěstuji a vážím si jeho vlastností.

 8. Profilový obrázek

  Netresk-stava z neho dobre pomaha na pasovy opar.Stavu vymackneme jen na dva dny a skladujeme v lednici.Pak si delame zase cerstvy.Potirame mista spejlickou s vatou,ne prstem,nebot je to infekcni.Velice rychle ucinkuje.

 9. Profilový obrázek

  Dobrý den,jak poznam který ten netrěsk je dobry (lečivy) ktery je nelečivy. Ja mám doma na zahradce asi deset roku a nevědel jsem že netřesk je lečivy.U nás na Valašsku su i 20 ceti stupnové mrazi a netresk rosté dál a ešte sa rozrusta každy rok!Prosím poradte mne ktery je pravý a ktery ne.Dopredu mooc dakujem a všecko dobre Vám praje Jozef.

  • Profilový obrázek

   Dobrý den, ono na tom vlastně nic není 🙂 Netřesků je víc, ale léčivé jsou všechny. A netřeskovec taky byť, ho někteří řadí už také mezi netřesky 🙂 Podívejte se, jak vám květe. Vypadá květní lodyha takhle? https://pixabay.com/photos/cobweb-houseleek-herb-525654/ Tzn. pokrývají ji menší, dužnaté lístky? pak je to ono a vůbec nezáleží na barvě květu. naopak pokud by byl stonek zcela hladký, pak o netřesk nejde 🙂 Snad jsem pomohla a už brzy se těšte na podrobnější info o využití a rozpoznávání netřesků.

 10. Profilový obrázek

  Tak komu na hlavní stránce uteklo, může si počíst tady 🙂

  https://sazenicka.cz/netresk-ucinky/

  Další dotazy vítám 🙂
  Jana

 11. Profilový obrázek

  Dobrý den mám problém uchovat netřesk přes zimu,ve sklepě mě vedou trubky od topení a venku zmrzne,nelze jej tak využít v zimě,mám s ním velice dobré zkušenosti,právě s bolesti ucha,také zubu,ale také když bolí oči,něco jako na trojklanný nerv působí výborně,kapu pouze u všech těchto potíži do ucha nebo zlomím lístek a nechám jej v uchu až vyschne,předem děkuji za nějakou radu.

Zanechte komentář

Zavřít