mučenka

Mučenka: Vypěstujte si tropickou krásku ze semínka ze supermarketu

Mučenka je jedna z nejkrásnějších lián vůbec, která nás navíc dokáže obšťastnit i chutnými plody. Tak proč nevsadit na trochu toho zahradnického experimentování?

Plody mučenky vynikají svou sladkostí a jemnou chutí. V obchodech je zpravidla najdeme pod latinským názvem maracuja. Dužinu použijete například do dezertů a dalších sladkých dobrot – a co se semínky?

Náš tip: mučenka je příbuzná s maracujou, a někdy lze jejich plody i zaměnit, nejsou-i dobře označeny. Obsahují vysoký pod vitamínu A, C a K, stejně jako fosfor, vápník a železo. Nevadí, pokud jsou plody na pultech zdánlivě trochu vysušené. Naopak, tím zralejší uvnitř obvykle bývají.

Výsev mučenky? Bez namočení to nepůjde

Semínka opláchněte a vhoďte na 48 hodin do teplé vody. Měla by nabobtnat. Po této době je jednoduše vtlačte do substrátu na rašelinové bázi a přiměřeně zalévejte. Nejlépe vám budou klíčit při běžné pokojové teplotě 22-24°C. Pozor na přemokření, jinak mladé klíčky snadno uhnijí!

Passiflora - Mučenka: Vypěstujte si tropickou krásku ze semínka ze supermarketu

Zdroj foto: cs.wikipedia.org                                                      Passiflora racemosa

Mučenka je na vodu poměrně náročná, ale nerada příliš máčí kořeny. Ideální je tedy pro ni samozavlažovací květináč spolu s pravidelným rosením. Do květináče přepíchněte mladou rostlinku hned, jakmile se objeví první pár pravých lístků. A připravte jí i vhodnou oporu, vždyť šlahouny mučenky mohou dosáhnout až dvou metrů! Prosté pověšení jí příliš nesvědčí, mnohem více se jí bude líbit kruhová opora.

Posledním důležitým faktorem je hnojení. Zpravidla chcete-li, aby pokojové rostliny kvetly, musíte se do nich v tomto ohledu pořádně opřít. U mučenky však přehnojení způsobí spíše bujný růst listů  a na květy budete čekat marně. Používejte tedy tekuté hnojivo pro pokojové rostliny, ovšem pouze 1x za měsíc!

Jak na úspěšné přezimování mučenky

Pro mučenku je ideální pěstební režim se zimním odpočinkem. Ten začíná v listopadu a končí v březnu. V této době potřebuje rostlina světlé místo s maximální teplotou 15 °C a velmi mírnou zálivku. Teploty pod 7 °C mají zpravidla za následek opadávání listů. Během této doby zkraťte rostlinu na 30 cm výšky, v březnu ji pak přesaďte do nového substrátu při současném zkrácení kořenů. Takto pěstovaná mučenka vás bude těšit půvabnými květy každý rok a s trochou štěstí se dočkáte i jednoho či dvou chutných plodů!

Náš tip: nebojte se mučenku tzv. podtrhnout, přijde-li nepříznivé období. Zelené plody vydrží několik týdnů a ochotně vám dozrají při pokojové teplotě.

Ty je třeba zkonzumovat rychle – nejlépe do několika dní. Jednoduše je můžete vyjíst lžičkou, zahoďte pouze tuhou slupku. Kromě tradičních salátů a dezertů se hodí také do koktejlů a nápojů, jejichž součástí je bílé víno. Skvěle podtrhne jeho chuť. A to samé platí i pro bílý rum.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Láskou ke květinám jsem oplývala už jako malá – to když jsem je s něžností, dvouletému děcku vlastní, vytahovala z květináčů a „vařila“ z nich večeři. Později moje první kapesné padlo na pokojový břečťan a z dětského pokojíčku se rychle stala neprostupná džungle. První nezdary byly pro mě motivací, abych se o nároky svých zelených svěřenců začala zajímat podrobněji. Zahradničení a pěstování okrasných i užitkových rostlin je dodnes mým velkým koníčkem, ke kterému se přirozeně přidalo i vaření a využívání léčivých vlastností (nejenom) tuzemských bylinek. Mou další velkou lásko je Asie, zejména pak Čína a Japonsko, takže pokud chcete vědět, jak se pěstují pivoňky, čím si předcházet bonsaje nebo kterak začlenit do zahrádky bambus, budu přesně váš člověk :)

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

Zanechte komentář

Zavřít