Felícia kapská je v našich podmínkách pěstována jako letnička, nejvíce je využívaná jako balkonová rostlina. Je to spolehlivá letnička do truhlíků.
Felície kapská (Felicia amelloides) je také známá jako kapská astra, právě tam také roste jako trvalka, tvaru polokeře. Velmi dobře se rozvětvuje a je kompaktní. Má drobné, tmavozelené a aromatické listy, které se však ztrácí pod záplavou blankytně modrých květů, ty mají žluté terče. Felície má kompaktní růst a dorůstá do výšky 60 cm.
Vysazovat se může samostatně nebo například s převislými letničkami, trvalkami a ostatními balkonovými rostlinami. Při společné výsadbě vybírejte méně až středně vzrostlé druhy letniček, aby nepotlačovaly růst felície. Lze ji vysadit i do záhonů, ale ideální jsou pro ni prosluněné balkóny a terasy. Kvete od jara do podzimu a velmi bohatě.
Na trhu je několik odrůd, které se od sebe liší velikostí květů a vzrůstem.
Pěstování
Felicie má ráda slunce a teplo, půda je vhodná humózní a dobře propustná. Při výsadbě můžete provést základní prohnojení pomalu rozpustnými hnojivy a během vegetace hnojit 1x týdně hnojivem pro balkonové rostliny.
Se zaléváním opatrně, zálivku provádějte jen mírnou, nemá ráda přemokření. Na venkovní stanoviště ji umístěte až v druhé půli května, když už nehrozí mrazíky. Pravidelně zaštipujte konce výhonů, dosáhnete tak bohatého kvetení a košatého vzrůstu. První zaštipování se provádí 2-3 týdny po výsadbě do květináče.
Vykvete hned první rok po výsevu. Rostlinu lze i přezimovat, ale lepší je každoročně vypěstovat novou, doma často zaschne nebo uhnije.
K množení se používají vrcholové řízky dlouhé 3-5 cm, které zakořeňují při teplotě 18-200 C, proces trvá zhruba 2-3 týdny.
Felícia je poměrně odolná vůči chorobám a škůdcům, jen se na ní někdy mohou objevit molice, třásněnky a mšice.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz