Rebarbora má příjemně kyselou chuť a na koláči chutná báječně. Rebarbora se však konzumuje jen v určitém období v roce, k přípravě se používá její řapík. Kdy rebarboru sklízet a jak ji správně připravit?
Reveň kadeřavá neboli rebarbora (Rheum rhabarbarum) je poměrně statná rostlina pocházející z Asie. Řadí se do čeledi rdesnovitých. S prvním sluníčkem, když se zem prohřeje, se začnou objevovat puky rebarbory. Sklízí se listy s celými řapíky vylomením nebo odříznutím až na bázi řapíku. V této době jsou rebarbory velké 30 – 50 cm. Rebarborová sezóna je zhruba od poloviny května do poloviny června.
Jak může rebarbora škodit?
Konzumují se pouze její zelené nebo červené řapíky. Květ ani listové čepele k jídlu vhodné nejsou. Obsahují velké množství kyseliny šťavelové a další jedovaté sloučeniny. Kyselina šťavelová váže v lidském organismu vápník a mění se tak ve sloučeninu šťavelan vápenatý, který je pro lidský organismus nevyužitelný a odvádí tak vápník z těla, což může vést ke vzniku osteoporózy. Vysoký obsah šťavelanů může také podpořit vznik ledvinových a močových kamenů.
vysoký obsah niacinu, vápníku, kyseliny pantotenové a listové – podporuje krvetvorbu a správný vývoj plodu
obsahuje mangan, draslík a zinek
zdroj vlákniny
působí močopudně
podporuje tvorbu žluči
prospěšná pro ženy v menopauze
nízké množství energie
Pozor na hliník
Pokud se chystáte na přípravu rebarbory, vynechte hliníkové hrnce, plechy, pekáče, fólie, příbory, naběračky a pánve. Vzhledem k vysoké kyselosti rebarbory se po styku s hliníkovými předměty dostává do pokrmu větší množství hliníku. Pozor i na nerezové nádobí, z něj se zase může po styku s rebarborou uvolňovat nikl. Nejlepší je smaltované nádobí.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz