list pabuk jizni

Pabuk jižní: Kousek exotiky přímo z Ohňové země

Chcete do zahrady exotický strom, jenž má široké využití? Pak si opatřete pabuk jižní, protože ten splňuje obě podmínky a dodá vaší zahradě i něco navíc.

Odkud pochází

Pabuk jižní (Nothofagus antarctica) pochází z nejjižnějšího cípu Jižní Ameriky, tedy z Ohňové země, je tak plně otužilý, protože musí snášet téměř antarktické podmínky.

Jak vypadá

pabuk jizni - Pabuk jižní: Kousek exotiky přímo z Ohňové země

Zdroj foto: cs.wikipedia.org

Pabuk dorůstá až 5 metrů výšky (ve své domovině až 25 metrů), od postranních větví se odděluje množství menších větviček, což strukturou připomíná rybí kost. Listy jsou malé, kožovité a mají vlnité okraje. V době, kdy raší, pěkně balzámově voní. Na podzim se zbarvují do zlatožluta.

Jaké potřebuje stanoviště

Pabuk potřebuje světlé stanoviště (i když mladé semenáčky snesou i zastínění), nejlépe hlinitou, mírně až středně kyselou půdu a dostatek vláhy či zálivky, také mu svědčí vyšší vlhkost vzduchu. Snáší mráz až do -30 °C.

Uplatnění v zahradě

Pabuk se uplatní jako pěkná solitéra, ale je vhodný i do živých plotů, kde díky růstu větví nevznikají nevzhledné mezery. Ze semenáčků se dají tvarovat bonsaje. Nejčastěji je však i dnes spatřován v botanických sbírkách, arboretech a parcích.

Zajímavost

Pabuk má středně těžké dřevo, které se dobře zpracovává, vyrábí se z něj nábytek, okna i parkety. Jihoameričtí Indiáni si z něj vyráběli kánoe i luky.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář

Zavřít