hroznovec

Hroznovec velkokvětý si pořiďte do slunné zahrady

Překrásná solitéra do slunné zahrady nebo na slunné stanoviště – to je hroznovec velkokvětý. Zejména v květnu bude na co se dívat, ale keř je ozdobný po celý rok.

Dokonalý kříženec

Hroznovec velkokvětý (Exochorda x macrantha) je křížencem dvou hroznovců, z nichž získal ty nejlepší vlastnosti: hroznovce hroznatého (Exochorda racemosa) a hroznovce Korolkova (Exochorda korolkowii). Všechny hroznovce původně pocházejí z Asie, avšak křížením se dosáhlo plné otužilosti keře a bohatých, velkých a vonných květů.

Jak vypadá

nedozrale plody hroznovec - Hroznovec velkokvětý si pořiďte do slunné zahrady

Zdroj foto: cs.wikipedia.org      nedozrálé plody

Keř poznáte snadno, jelikož je velmi nápadný. Roste sice poměrně pomalu, ale dorůstá výšky až 3 metrů, přičemž s postupným stárnutím keře se jeho větve sklánějí k zemi a vytvářejí kupoli. Kvete čistě bílými květy, které dosahují průměru 3 cm, a to během května. Ozdobné jsou pak i plody, které na keři zůstávají i přes zimu.

Vhodné kultivary do zahrady

Hroznovec velkokvětý je kvůli své velikosti vhodnější do větší zahrady. Avšak o polovinu menší kultivar Exochorda x cycrantha „The Bride“ (Nevěsta) se hodí i do mnohem menších zahrad. Dorůstá totiž jen 1,5 m, vytváří kupoli obloukovitých větviček a kvete velmi bohatě, i když o něco menšími květy.

Jaké potřebuje stanoviště

Ačkoliv je plně otužilý, dává přednost slunnému stanovišti, kde také nejlépe a nejbohatěji kvete. Má raději půdu bohatší na živiny, s neurálním pH.

Množení

Pokud byste si chtěli hroznovec namnožit, lze to semeny, ale vhodné rostlinky se stejnými vlastnostmi jako mateřská rostlina získáte spíše řízkováním či hřížením – na jaře nebo na podzim.

Jak jej využít v zahradě

Kromě toho, že se jedná o opravdu krásnou solitéru, je vhodný i do skupinových výsadeb, nebo jako kvetoucí živý plot a v mnoha případech se pěstuje i v přenosných nádobách (zejména kultivar „The Bride“) – tam totiž tolik nenaroste.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

2 Komentářů

Zanechte komentář

Zavřít