Sasanky, které zdobí naše zahrádky a jsou k nalezení i ve volné přírodě, většinou vykvétají zjara. Čas sasanky japonské nastává ke konci léta a začátkem podzimu. Je poměrně vysoká a bude se jí dařit i ve stinnějších koutech zahrad. Sasanka japonská (Anemone japonica, Anemone hupehensis) se také označuje jako sasanka hupejská.
Termín japonská je trochu nepřesný, její původ je totiž v provincii Hupeh, v Číně. V Japonských zahradách ji pěstovali po staletí, tak byla pravděpodobně botaniky považována za domácí rostlinu. Řadí se do čeledi pryskyřníkovitých. Má hlíznatý kořen a patří k trvalkám, které kvetou na podzim. Na rozdíl od jiných druhů sasanek je vyšší, od 60 cm až po 120 cm.
Má tmavě zelené listy se zubatým okrajem, které rostou spíše v nižších partiích stonku. Stvol je protáhlý, roztřepený, na vrcholu vykvétají složené, miskovité květy. Květy jsou většinou růžové se žlutým středem. Jsou k dostání kultivary s květy bílými, červenými nebo nafialovělými. Květy vyrůstají jednotlivě nebo v řídkých květenstvích, které se mohou skládat až z 15 květů. Doba květu je od konce srpna do září – října.
Jak sasanku japonskou pěstovat
Rostlině se bude dařit v neutrální až mírně kyselé, humózní a zryté půdě. V období před kvetením a v zimě preferují sušší půdu. Stanoviště sasance vyhovuje spíše polo – stinné, například pod stromy či keři nebo u zdí otočených na sever, kde se drží mírné vlhko. Přímé slunce nemá ráda.
Zaléváme dle potřeby, hlavně v období květu a sucha. Jen pozor na přemokření, vybíráme sasance odvodněné stanoviště. Na zimu ji chráníme mulčem nebo větvičkami jehličnanů.
Sasanka japonská může být pěstována jako solitéra, ale skupinovou výsadbou docílíme výraznějšího efektu. Jsou poměrně vysoké, tak se uplatní v zadní části květinových záhonů. Lze ji kombinovat s nižšími kultivary sasanek.
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz