Přestavte si, že dá. Chce to jen trochu trpělivosti, ale jde to. Z takto vypěstované rostlinky pak budete mít mnohem větší radost. Pojďte se s námi podívat na tajuplnou cestu od semínka ke vzrostlému kaktusu.
Jak získáme semena
Semena kaktusů je možné získat v podstatě dvěma způsoby. Buď je koupíme a zde dbáme především na to, abychom nakupovali u specializovaných prodejců nebo kaktusářských spolků, abychom měli osivo s jasným původem.
Druhou možností je sběr semen z vlastních rostlin, pokud nám tedy již naše rostliny plodí. Tady získáváme semena z plně zralých plodů, oddělíme je od dužiny, poté rozprostřeme na filtrační papír a osušíme. Semínka skladujeme v suchu a temnu, nejlepší teplota pro skladování je 10–20 °C. Některé druhy (Opuntia, Sclerocactus a Pediocactus) však vyžadují pro skladování teploty pod bodem mrazu.
Jak semínka vyséváme
Nejlepší čas pro výsev je duben–květen. Postupujeme takto: Do zavařovací sklenice nasypeme asi 3 cm výsevného substrátu (nejlépe písek a rašelina v poměru 2:1). Doprostřed sklenice vložíme skleněnou trubičku pro následnou zálivku. Takto připravenou nádobu asi hodinu napařujeme, a to buď v pařáku, nebo v hrnci na plotně. Poté nádobu odstavíme a necháme vychladnout.
Skleněnou trubičku doplníme vodou (dešťovou nebo převařenou) po úroveň substrátu. Osivo vysejeme na povrch substrátu a nezasypáváme. Nádobu překryjeme potravinářskou fólií a převážeme gumičkou. Ke klíčení dojde po 14–20 dnech.
Kdy semenáčky přepichujeme
Jakmile dosáhnou semenáčky velikosti 5 mm, musíme je začít přepichovat. Odstraníme fólii a rostlinky necháme zaschnout. Rostlinky se tak stanou otužilejšími. Přepichujeme do misek nebo truhlíků do vzdáleností 1 cm od sebe. Jako substrát je nejlepší směs písku a lehké zahradní zeminy. Truhlíky dáme do polostínu buď do skleníku, nebo na okenní parapet. Vyhovující teplota je 20–25 °C. Rostlinky můžeme lehce přihnojit hnojivem na kaktusy.
Kdy můžeme rostliny zasadit na zahradu
Rostlinky jsou plně odolné přímému slunci až ve 2. roce života. Ve 3.–5. roce je pak můžeme přesadit na zahradu, zahradní zídku nebo střešní zahradu. Pravidelně hnojíme a tam, kde na kaktusy přirozeně prší, vůbec nezaléváme.
Tak ať vám vaše kaktusy dělají radost!
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování.
sazenicka.cz
Dobrý den, clanek je moc zajímavý, jenom nikde na internetu nejsem schopna najít, jak takový semenáček u různých kaktusů vypadá.. máte nějaké fotky, o které byste se mohla prosím podělit? Nerada bych do kaktusů zasáhla nesprávně a nikdy jsem semenáček (nejspíš) neviděla. Děkuji předem moc za odpověď!