Mnozí by si mohli myslet, co že je to za zvláštní druh česneku. Není to však samostatná odrůda, je to nám známý obyčejný česnek, který prošel speciálním procesem. Co je to tedy černý česnek a jak se vyrábí?
Černý česnek (Black garlic) je v podstatě klasický česnek (Allium sativum), který prošel procesem, který se mnohdy označuje jako fermentace, ale není tomu úplně tak. Paličky běžného bílého česneku se speciálně zpracují, a to tak, že se umístí do speciálního boxu, kde je kontrolovaná teplota a vlhkost. Obvykle tu stráví několik týdnů.
Během tohoto procesu mění barvu, chemické složení, chuť i vůni. Dalo by se říct, že prochází takovým pomalým pečením. Nejsou používány žádné jiné látky. Díky tomu česnek získá charakteristické vlastnosti.
Ztratí část své typické ostré chuti a vůně. Má mírné sladkou a pikantní chuť. Názor si budete muset udělat sami. Některým chutná jako lékořice či balsamico, jiným jako pečené švestky či lehký podtón skořice nebo vanilky. Jeho konzistence se také mění, je spíše měkký a mazlavý.
Černý česnek pro zdraví
Zdroje uvádí, že černý česnek má dvakrát více antioxidantů než běžný česnek. Obsah S-allycysteinu pomáhá s prevenci rakoviny a snižuje hladinu cholesterolu v krvi. Podobnou látku obsahuje i klasický česnek, díky níž má specifickou vůni a chuť.
Dále obsahuje vitamín A, vitamíny skupiny B a vitamín C. Také minerální látky a stopové prvky jako vápník, hořčík, železo, selen, jód, zinek, sodík, mangan. Posiluje imunitu, podporuje srdeční činnost, pomáhá při nachlazení a infekcích.
Doporučuje se při problémech jako astma a alergie. Snižuje stres a zklidňuje organismus. Užitečný je v procesu trávení a funguje proti střevním parazitům. Má velmi obdobné účinky jako klasický česnek, jen se uvádí, že více výraznější.
Zakoupit se dá v lékárnách jako doplněk stravy nebo ve obchodech typu zdravá výživa.
Všestranné využití v kuchyni
I když je pro nás spíše novinkou, v Asii je využíván již dlouhou dobu. Zejména korejská jídla jsou jím obohacena. Vyloupané stroužky česneku se přidávají do jídel nebo se dají konzumovat jen tak. Hodí se na všechny masa, na topinky, do salátů a těstovin, pomazánek, polévek, omáček nebo dipů. Stejně tak i do sladkých pokrmů.
Pomazánka z černého česneku
- 1 lučina (stejnou službu udělá i jiný krémový sýr)
- 3 lžičky pažitky
- 2 stroužky černého česneku
- 1 zakysaná smetana
- ½ lžičky naloženého křenu
- sůl
- pepř
Dáme si do mixéru lučinu, zakysanou smetanu a česnek. Rozmixujeme do hladka. Přidáme pažitku a křen, zamícháme. Dochutíme solí a pepřem. Mažeme na pečivo.
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz