V našich podmínkách naštěstí azalky chorobami příliš netrpí. Z těch běžných jde především o nejrůznější typy skvrnitosti listů, které způsobují mikroskopické druhy hub. Některé nemoci azalek ovšem mohou v krátké době ohrozit i pečlivě udržovanou sbírku rostlin. Velmi rychle se šíří a na ošetřující přípravky reagují málo nebo vůbec.
Antraknóza
Antraknóza (nesprávně atraknóza) postihuje především japonské azalky. Jde o houbové onemocnění, které způsobuje černání a zavadání listů. Jako první se na rostlině objevují černé skvrny, které se často šíří směrem od kraje listu. Původcem choroby je houba Gnomonia leptostyla, která napadá hlavně azalky rostoucí v jílovitých trvale přemokřených půdách. Kromě vhodného fungicidu, který se aplikuje před a po ukončení kvetení, je důležité včas odstranit staré listy z okolí rostliny. Nevhodnější dobou pro toto opatření je podzim, ale využít se dá i časné jaro. Houba potřebuje ke svému šíření teploty nad 20°C. U starších keřů je někdy nutné prosvětlit korunu prořezáním.
Ouškovitost
Ouškovitost lze při zběžném pohledu zaměnit za napadení mšicemi, na které ale azalky příliš netrpí. Listy se podtáčí a rolují, nové listy se ztlušťují a deformují, stejně jako květy. Napadené listy mají také často světlejší barvu, než ty zdravé. Původcem je opět houba Exobasisium vaccinii japonicumm. Jakmile se rostlina pokryje bílým povlakem, dochází k uvolňování bazidiospor a mohou být napadeny další rostliny. Nemocné listy a výhony je třeba co nejpečlivěji odstranit a zlikvidovat a celou rostlinu ošetřit fungicidem. Ošetření je potřeba do konce vegetační sezóny alespoň 2x zopakovat a poslední dávku ponechat na jaro.
Rzivost azalek
Rzivost azalek se v našich podmínkách objevuje jen vzácně. Způsobuje ji dvoubytná rez, která zároveň napadá i jehlice smrků. Na vrchní straně listů lze postřehnout žluté až červenavě-hnědé skvrny, které na rubové straně pokračují ložisky oranžově zbarvených spor. Fungicidem je třeba ošetřit především rubovou stranu listů.
Fytoftorová hniloba kořenů
Toto houbové onemocnění se projevuje hnědnutím a odumíráním podzemních částí rostliny. Fytoftorové spóry nejčastěji napadají hrnkové azalky a mladé venkovní azalky indického typu. U fytoftorové hniloby kořenů je nejdůležitější prevence, protože napadené rostliny lze zachránit jen velmi těžko a je lepší je zlikvidovat, aby nedošlo k poškození celé sbírky. Doporučován je dobře sterilizovaný substrát (u pokojových azalek) a důkladný postřik ohrožených rostlin.
Padlí azalek
Padlí (původce Microsphaera penicillata) napadá hlavně interiérové azalky a rostliny ve špatně větraných sklenících. Na listech se objevuje bílý povlak, který ale listy nijak nedeformuje. Často postihuje mladé listy a zpočátku se nenápadně šíří jen na jejich spodní straně. Listy posléze hnědnou a odumírají. Ošetření je třeba provést speciálním přípravkem a to ihned v počátcích choroby, i když je napadeno jen pár listů. Jejich prosté odstranění nepostačí. Postřik je nutné opakovat minimálně třikrát v rozpětí 7-10 dní.
Přesličkou proti houbám
V počátečních stadiích některých houbových chorob je možné se obejít i bez chemie, což ocení zejména vlastníci přírodních zahrad. Pomáhá postřik z přesličky (lesní i obecné). Je potřeba 500 gramů čerstvé nebo 100 gramů sušené natě, která se nechá 24 hodin louhovat v pěti litrech vody. Poté je nutné výluh asi 45 minut povařit (voda by měla probublávat ne prudce vřít). Vychladlý postřik je třeba zředit vodou v poměru 1:5 a aplikovat na postižené rostliny každé dva týdny v dostatečném množství a to až do konce vegetační sezóny. Samozřejmostí je podzimní nebo jarní shrabání postižených listů.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz