klívie

Jak docílit, aby vám vykvetla klívie

Když vykvete klívie, je to, jako kdyby vám v bytě vykvetla princezna. Její květ je nepřehlédnutelný a vůně neopakovatelná. Mně osobně vykvetla klívie poprvé v době, kdy jsem si přivezla z porodnice své první dítě. Bylo to tehdy pro mne jako symbol, symbol nového života. A jak tedy dosáhnout toho, aby tato kráska vykvetla?

Trpělivost

Za prvé se obrňte trpělivostí. Klívie vykvete nejprve ve třetím roce života, a pokud je pěstovaná ze semínka, tak dokonce až ve čtvrtém.

Stanoviště

Klívie potřebuje světlo, ale ne přímé slunce – to by jí spálilo listy. Proto je dobré dát ji doma na okno, kam přímo nesvítí slunce, a v létě ji letnit na stinném stanovišti.

Zálivka a hnojivo

Celoročně je potřeba ji středně zalévat, ale od října zálivku snížit a dopřát klívii klid. To samé platí o přihnojování. Je třeba přihnojovat, když nasadí na květ (mělo by to být přes zimu), potom po celou dobu kvetení a i chvíli po odkvětu, ale od října do zimy nehnojit. Od října do nasazení květů by také měla být v místnosti, kde bude kolem 15 °C.

klívie 2 - Jak docílit, aby vám vykvetla klívie

Otírání listů

Protože má klívie velké a dlouhé listy, často bývají zaprášené, přičemž prach ucpává póry. Je dobré otírat klívii čas od času listy vlhkým hadříkem, anebo ji osprchovat. Venku při letnění ji můžete nechat na mírném dešti.

Odstranit odkvetlý květ

Když se vám podaří, že vám klívie opravdu vykvete, bude vás svým květem těšit asi 3 týdny. Odkvetlý květ pak ale vždy odstraňte, aby se rostlina zbytečně nevysilovala tvorbou semen.

Přesazování

Klívie nemá ráda přemísťování a přesazování v době, kdy kvete. Po odkvětu ji můžete přesadit do většího květináče. Nepřesazujte ji ale příliš často, stačí jednou za 3 roky.

Jaká bude barva květů

Pro klívie je typická oranžová a zářivá barva. Ovšem dnes existuje nespočet různých kultivarů se všemožnými barvami. Takže pokud se vám líbí červená, zkuste kultivar „Red Roman“, pokud jste milovníky růžové, kupte si například „Pure Joy“, a milujete-li žlutou, pořiďte si „Gideons Yellow“.

Přejeme vám, ať vám klívie vykvete a přinese spoustu potěšení!
 

Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář