palnice ohnivá

Čím je výjimečná acalypha? Pod jakým jménem je více známá a jak je to s pěstováním?

Exoticky vyhlížející acalypha zaujímá v říši rostlin zcela výjimečné postavení v tom směru, že nenajdete jí podobnou rostlinu s dlouhým červeným květenstvím nikde na celém světě. Tuto zcela neobvyklou a velice dekorativní rostlinu se podaří úspěšně pěstovat jen za předpokladu, že budou dodrženy veškeré její nároky.

Hned v úvodu je však třeba zmínit, že rostlinu, které se říká palnice ohnivá a lidově se nazývá kočičí ocásek, je možné pěstovat v exteriéru i v interiéru. Jelikož roste bujně a potřebuje dostatek místa, vysoký stupeň vlhkosti vzduchu, je tak její pěstování v bytě poměrně náročné. Vhodným místem je skleník. Nicméně se jedná jen o upozornění a nikoliv odrazení od podlehnutí kouzlu této jedinečné rostliny. Zejména pro zkušeného pěstitele může být dokonalou výzvou. Však se vám kočičí ocásek náležitě odmění svým skvostným a unikátním kvetením.

Zajímavá coby balkonová i pokojová rostlina

Palnice ohnivá (Acalypha hispida) je keříkovitě rostoucí rostlina, která se vyznačuje svěšeným květenstvím červené barvy ve tvaru „ocásků“, z toho pramení lidový název kočičí ocásek. Díky roztomile svítivě červeným květům je rostlina nejen unikátem, ale tímto je vhodná do závěsných nádob, kdy i v obyčejném truhlíku či květináči působí jako impozantní dekorace.

První „ocásky“ se objevují na rostlině v květnu, postupně nakvétají po celé vegetační období až do mrazu.

Důležité je správné umístění

Pozor! Vzhledem k tomu, že jsou všechny části rostliny jedovaté, je třeba tento fakt rovněž zohlednit při výběru místa. Určitě je třeba mít rostlinu mimo dosah dětí a domácích zvířat. Dále při výběru vhodného místa je nutné myslet na to, že rostlina vyžaduje slunné až polostinné stanoviště, ne však přímé slunce. Ideální volbou je tak východní či severovýchodní okenní parapet, zimní zahrada či chráněná veranda, terasa, balkon.

Palnice ohnivá má ráda teplé a vlhké klima, jak už bylo v úvodu zmíněno. Rostlina potřebuje teplotu alespoň okolo 20 °C. Pokud bude pěstována v místě s vysokou vzdušnou vlhkostí, pokvete vám ve své největší kráse.

acalypha - Čím je výjimečná acalypha? Pod jakým jménem je více známá a jak je to s pěstováním?

Acalypha hispida

Jak je to se zálivkou a hnojením?

Rostlina potřebuje dobře propustný a humózní substrát, mírně kyselejší. Základní hnojení se provádí rozpustným hnojivem při výsadbě. V průběhu vegetačního období hnojíme jednou či dvakrát týdně přípravkem určeným pro balkonové rostliny.

Zálivka se odvíjí od počasí, tj. pokud je slunečno, rostlina potřebuje více vody, než když je pod mrakem, kdy je nutné zálivku snížit a klidně i některý den vynechat, aby nedošlo k přelití. Ideální jsou samozavlažovací nádoby. Zároveň je třeba hlídat, aby kořenový bal nevyschl, jinak byste mohli o rostlinu přijít. Pokud si nejste jistí s mírou zálivky, tak po určité době zkontrolujte, pokud bude podmiska plná vody, tak ji vylijte.

Co je dobré vědět?

Vzhledem k tomu, že nejkrásněji a nejvíce kvetou jen mladé rostliny, kdy mnohdy bývají starší likvidovány, neboť pro pěstitele nejsou již tak zajímavé, je z tohoto důvodu vhodné koupit rostlinu ve stadiu tvorby nových ocásků.

Rostlinu je možné umístit ven v době, kdy nehrozí mrazíky, tj. v polovině května. Výhodou je, že kočičí ocásek je ideálním a zejména interesantním živým doplňkem i polostinných stanovišť, která jsou rostlinami nepříliš oblíbená.

Pro řádný růst i kvetení je vhodné rostlinu každý rok přesadit, nejlépe v březnu. Pokud si chcete rostlinu namnožit, tak učiňte na jaře, kdy odříznete z mladých a silných výhonků řízky o délce zhruba 10 centimetrů a dáte do směsi písku a rašeliny.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Nenapravitelný optimista, kterého od dětství fascinuje moc, kouzlo a síla psaného i mluveného slova. Mou vášní je četba knih, psaní, dlouhé procházky, pobyt v přírodě a rekreační běh. Nezapomenutelné jsou mé vzpomínky na letní prázdniny, které jsem jako dítě zcela dobrovolně a s chutí trávila pletím zahrady a veškerou péčí o ni. Ten skvostný pohled na mé vítězství v boji s plevelem byl nejsladší odměnou. Jako dospělák si nyní užívám nejen relax v podobě rýpání se v hlíně, ale v pěstování květin, vlastní zeleniny a především bylinek. Vše pak praktikuji ve svém kulinářském umění a testuji na své rodině a známých :-)

Zanechte komentář