sáchor

Pusťte si do bytu šáchor. Jednoduchou rostlinu na pěstování

Zajímavá rostlina, která potřebuje vlastně jen dostatek vody, velmi rychle roste, pročistí vám vzduch v bytě a milují ji kočky – to všechno je šáchor. Pojďme se na něj podívat blíže.

Odkud pochází a kolik druhů existuje

Šáchorů existuje asi 600 druhů a většina z nich pochází z tropů a subtropů. Některé se však vyskytují i v mírném pásu – u nás jsou běžně v přírodě tři druhy: šáchor hnědý, šáchor žlutavý a šáchor Micheliův. Na březích zahradních jezírek se dá s úspěchem pěstovat šáchor hlíznatý, šáchor miličkový nebo šáchor klubkatý. A druh zelenošáchor jedlý se zase v některých oblastech pěstuje kvůli hlízám, které připomínají mandle.

Do pokoje šáchor papírodárný (Cyperus papyrus)

Ovšem do bytu se nejlépe hodí papyrus neboli šáchor papírodárný – ano, opravdu se jedná o rostlinu, ze které staří Egypťané připravovali obdobu našeho papíru. Roste velmi rychle, ve své domovině dorůstá až 5 metrů výšky, v bytě ovšem takové velikosti nedoroste. Je krásnou pokojovou dekorací, protože jej tvoří dlouhé listy připomínající trávu a mezi nimi stvoly s deštníkovitými trsy větviček s drobnými kvítky.

mšice - Pusťte si do bytu šáchor. Jednoduchou rostlinu na pěstování

Mšice

Co šáchor potřebuje

Šáchor potřebuje světlé stanoviště, ale ne na přímém slunci, stálou teplotu okolo 20 °C, v zimě nesmí teplota poklesnout pod 10 °C, ale hlavně potřebuje dostatek vody, prakticky stále mokrou půdu a ještě k tomu rosení na listy. Nejlepší pro něj je, když celý květináč stojí v misce, která je stále naplněna vodou. Přihnojování je vhodné jednou za 14 dní během celého vegetačního období.

Přesazování a množení

Přesazovat šáchor, zvláště když je velký, je docela oříšek, a tak jej přesazujte jen tehdy, když už kořeny prorůstají do podmisky. Část kořenů můžeme odstranit a šáchor bez problémů dělením jednotlivých trsů namnožit. Toho můžete využít, i pokud chováte kočky. Pár namnožených šáchorů nabídněte kočkám, které jej milují, protože jeho žvýkáním a pojídáním se zbavují chloupků, které jim uvíznout v trávicím traktu, když se olizují.

A co choroby a škůdci

Šáchor není náchylný na choroby, ale na nedostatek vody, suchý vzduch a tvrdou vodu. Potom začne zasychat a obvykle je téměř nemožné jej zachránit. Navíc oslabený šáchor rády napadají molice a mšice. Jedinou pomocí v tomto případě je celý šáchor ostříhat na pahýlky asi 5 cm nad zeminou a doufat, že ještě obroste.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář