balkon

Připravujeme balkon na jaro

Balkon na jaře: Na jaro musíme připravit i balkon, lodžii nebo terasu, kde budeme se svými blízkými pobývat za hezkého počasí. Co všechno byste měli udělat a na co rozhodně nezapomenout?

Sezení

Podle velikosti balkonu/lodžie/terasy musíte zvolit posezení. Do menších prostor se vám vejde například lavice nebo lavička, do větších i stoleček s křesly či lehátky. Vybírejte také podle barvy a materiálu. Dřevo je krásné, ale je potřeba jej udržovat (nátěry). Plast vydrží dlouho a téměř všechno, ale nebývá tak estetický. Kov je estetický, vydrží, ale občas také potřebuje údržbu.

Úložné prostory

Na každém balkoně je potřeba mít úložné prostory, abyste nemuseli pro všechno chodit dovnitř bytu. Možnosti jsou dvě: poličky, nebo uzavíratelné skříňky. Pokud se vám vejde obojí, máte vyhráno. Na poličky si můžete uskladnit to, čemu neublíží nepřízeň počasí, do skříňky pak méně odolné věci.

TIP: Jako uzavíratelná skříňka se dá použít i vysloužilá lednice, když ji zvenku polepíte vhodnou samolepicí tapetou.

kvetiny - Připravujeme balkon na jaro

Zdroj foto: envato

Květiny

Na balkoně se květiny dají pěstovat v závěsných květináčích, což má hned dvojí efekt: jednak vám šetří místo, jednak zkrášluje balkon i z pohledu zvenčí. Květiny volíme podle orientace balkonu – na jih se budou hodit středomořské bylinky, muškáty atd., na sever pak třeba begonie.

Další rostliny

Kdo chce na balkoně pěstovat třeba zeleninu, měl by mít balkon situovaný na jihovýchod nebo jihozápad, aby tam dopadalo slunce co nejdéle. Zeleninu (rajčata, papriky) můžete pěstovat v květináčích, které by měly mít drenáž z kamínků pro dostatečný odvoz vody.

Osvětlení

A nakonec byste neměli zapomenout na osvětlení, protože někdy budete chtít sedět na balkoně/terase do večera. Pokud nemáte střešní světlo již nainstalované z dřívějška, zkuste nějaké solární světlo, které se přes den nabije a pak dokáže svítit několik hodin.

TIP na závěr: Pokud se vám podaří sladit všechny doplňky barevně, bude váš balkon oázou klidu a odpočinku.

Zdroje: www.wikipedia.org, www.pixabay.com, www.abecedazahrady.cz

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

 

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář