domek

Zahradní domek se dá uklidit i na podzim, ušetří vám to čas zjara

Zahradní domek: Ačkoliv jsme mnozí zvyklí uklízet zahradní domeček na jaře, i na podzim je vhodná doba. Možná se vám úplně nechce do té mlhy, větru a plískanice, ale pokud si vyberete nějaký slunný den, bude vám na jaře hned lehčeji.

Všechno ven

Nejlepším způsobem, jak začít uklízet, je vynosit všechny stroje, přístroje a zahradní náčiní ven. Domeček potom zameteme, vymeteme pavučiny, ošetříme dřevěnou podlahu i stěny prostředkem na dřevo. Pokud se vám v domečku usídlily plísně, použijte jakýkoliv z doporučovaných fungicidů. (Zvenčí můžeme domeček ošetřit smirkovým papírem a natřít dvěma nátěry barev na dřevo – ale tuto práci si můžete nechat i nakonec, až bude zase všechno nářadí uvnitř.)

Přebrat věci užitečné a neužitečné

Jistě se vám v domečku povaluje spousta věcí, které jste rok neměli v ruce. Buďte nemilosrdní a vyhoďte je stejně jako věci ze skříní doma. Stejně tak postupujte s rozbitými věcmi, které se stejně nedají opravit, anebo by oprava stála tolik co nové nářadí.

zahrada 600x400 - Zahradní domek se dá uklidit i na podzim, ušetří vám to čas zjara

Zdroj foto: pixabay

Očistit, omýt, naolejovat

Věci, které jsou v dobrém stavu a používáte je, byste měli před zimou očistit, květináče a misky omýt, kovové součástky přístrojů naolejovat. Vyčistit si zaslouží i vertikutátor nebo vertikutační hrábě, aby na nich nezbyly zbytky trávy a hlíny. Načisto by se měla uklízet sekačka na trávu, jelikož všechny zbytky nečistot vám znemožní její používání na jaře. Dáte-li ji na podzim do servisu, také vám to ušetří práci i peníze na jaře. Sekačku uklízejte s prázdnou nádrží.

Co se ještě vejde do domečku

Jakmile jste domeček vyklidili a uklidili, jistě zjistíte, že se vám tam vejde i houpačku, trampolínová konstrukce nebo zahradní nábytek – záleží samozřejmě na výchozí velikosti domečku. Všechny tyto předměty byste měli i v domečku zakrýt foliemi nebo plachtami, aby nedocházelo k jejich poškození, odření apod.

Co do zahradního domečku nepatří

Do zahradního domečku neuskladňujte květiny a rostliny, protože zahradní domeček není chráněn před mrazem. Do dřevěného zahradního domečku také nedoporučujeme ukládat vyloženě drahé spotřebiče – elektrokolo, elektrokoloběžku, protože ani jeho zabezpečení není dokonalé. Na tyto věci se vyplatí pořídit kovový (lodní) kontejner a bezpečnostní zámek.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář