sacholan triplatecny

Šácholan tříplátečný je jedna z nejkrásnějších odrůd magnolií pro naše zahrady

Šácholan tříplátečný (Magnolia tripetala L.) poznáte od ostatních magnolií na první pohled podle výjimečně dlouhých kopinatých listů. I jeho květy mají exotický vzhled, a bohužel s ním jdou ruku v ruce i poněkud náročnější požadavky. Ne vždy dobře odolává mrazu. Pokud si však dáte záležet na jeho zimní ochraně, pak bude vaše kvetoucí odměna opravdu stát za to.

Někdy se jí říká také deštníková magnolie, protože její olistěné větve vám skutečně ochranu před nenadálými dešťovými srážkami mohou poskytnout. V ideálních podmínkách může rostlina po 15 letech dosáhnout výšky až 6-8 metrů. Je to spíše strom než keř a potřebuje dostatek prostoru, je tedy vhodný k pěstování pouze ve velkých zahradách.

Nejzajímavějším znakem šácholanu tříplátečného jsou obří listy, které někdy přesahují délku 60 cm. Jeho květy jsou rovněž velmi velké – mívají v průměru asi 25 cm. Jsou bílé a svým tvarem připomínají hvězdy. Objevují se v červnu a červenci.

Měli byste vědět: Podobně velké listy má i šácholan velkolistý (Magnolia macrophylla), jejich báze je však srdčitá.

Šácholan tříplátečný – jak na výsadbu

Do zahrady lze magnolii zasadit v podstatě po celou sezónu. Výsadba magnolie s obnaženým kořenovým systémem se provádí až v květnu, takže nedochází k poškození kořenů ještě neprohřátou půdou.

Nakupujte pouze sazenice od spolehlivého dodavatele a ujistěte se, že byly skladovány ve správných podmínkách. Šácholan tříplátečný je poměrně vzácný, takže jejich cena může být poměrně vysoká. Na druhou stranu velké exempláře vám mohou vykvést už po jednom nebo dvou letech od výsadby.

sacholan - Šácholan tříplátečný je jedna z nejkrásnějších odrůd magnolií pro naše zahrady

Požadavky pro pěstování

Šácholan tříplátečný má poměrně vysoké nároky na půdu, jimž je třeba věnovat pozornost. Především vyžaduje hluboký, humusový a úrodný substrát. Z tohoto důvodu je před vysazením vhodné stanoviště obohatit minerálním hnojivem nebo kompostem. Vyžaduje rovněž podklad s kyselou reakcí. Tu je třeba obnovovat speciálními hnojivy nebo prostředky pro udržení odpovídajícího pH půdy.

Tato magnolie má velmi mělký kořenový systém a může snadno uschnout. Vyžaduje vlhkou, ale ne mokrou půdu, a je rovněž třeba věnovat velkou pozornost jejímu zavlažování. Zvlášť kritické jsou jarní přísušky. Doporučuje se proto půdu v okolí stromu zakrýt netkanou textilií a mulčovací kůrou. Obojí pomůže udržet vláhu v půdě o něco déle.

Šácholan tříplátečný vyžaduje výrazně osvětlené, jasné stanoviště. Kvůli jeho velkým listům je rovněž třeba chránit zvolené místo před větrem. Původně pochází z USA, takže s běžnými mrazy si vcelku dobře poradí, mladé sazenice je však lepší obalit netkanou textilií – pro jistotu.

Náš tip: Nádherné exempláře této magnolie můžete obdivovat například v Průhonickém parku nebo v Pražské botanické zahradě v Tróji.

 

TIP:

Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Láskou ke květinám jsem oplývala už jako malá – to když jsem je s něžností, dvouletému děcku vlastní, vytahovala z květináčů a „vařila“ z nich večeři. Později moje první kapesné padlo na pokojový břečťan a z dětského pokojíčku se rychle stala neprostupná džungle. První nezdary byly pro mě motivací, abych se o nároky svých zelených svěřenců začala zajímat podrobněji. Zahradničení a pěstování okrasných i užitkových rostlin je dodnes mým velkým koníčkem, ke kterému se přirozeně přidalo i vaření a využívání léčivých vlastností (nejenom) tuzemských bylinek. Mou další velkou lásko je Asie, zejména pak Čína a Japonsko, takže pokud chcete vědět, jak se pěstují pivoňky, čím si předcházet bonsaje nebo kterak začlenit do zahrádky bambus, budu přesně váš člověk :)

Zanechte komentář