Také se každý rok potýkáte s invazí klíšťat? Chtěli byste ze své zahrady vytvořit co nejbezpečnější oázu klidu a relaxace? Pak si po jejím obvodu – a vůbec všude, kde to bude možné, vysázejte rostliny, které klíšťatům jednoduše nevoní. Nejde sice o 100% ochranu, ale za pokus to rozhodně stojí.
Klíště není jen nepříjemným parazitem, který saje krev. Může nás přitom nakazit celou řadou nemocí – například nebezpečnou lymskou boreliózou nebo klíšťovou encefalitidou. Klíšťata se nejčastěji vyskytují ve vlhkých, smíšených lesích, ale není vyloučen ani jejich útok v zahradách, parcích nebo sadech, kde rostou stromy, keře či vysoká tráva. Nejaktivnější jsou na jaře (duben-červen) a koncem léta a na podzim (srpen-říjen).
Byliny, které klíšťata nenávidí
Vůně nejrůznějších bylinek klíšťata odpuzuje, a spolu s nimi i komáry a další nepříjemný hmyz. Jde zejména o:
- levanduli
- tymián
- mátu
- oregano
- rozmarýn
- pelyněk
- pelargónie
- yzop
Vysázejte je do nádob, ozdobte jimi stanoviště u plotu, zasaďte je do ostrůvků uprostřed trávníku. Čím více, tím lépe – samozřejmě v rámci možností. Stanou se nepřehlédnutelným dekorativním prvkem, přilákají na vaši zahradu spoustu užitečného hmyzu a v neposlední řadě zastanou i skvělý základ domácí lékárny.
Když čerstvé bylinky nestačí, spolehněte se na olej
Hledáte přírodní repelent, který by vám s klíšťaty pomohl? Pak vezměte malou skleničku a napěchujte do ní jakoukoliv z výše zmíněných bylin. Přelijte olivovým olejem a na týden odložte do temna. Velmi dobře vám poslouží i skořice, hřebíček, eukalyptus a citronová tráva.
Hotovým olejem můžete natírat zápěstí, krk a další místa, kde přirozeně proudí krev (pozor na alergickou reakci), případně je aplikovat na oblečení, ve kterém se pohybujete po zahradě (pozor, oleje mohou na látce vytvořit skvrny).
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz