berries

Kvetoucí živý plot. Z jakých rostlin ho můžeme vysázet?

Oddělení od sousedních pozemků nebo jiných částí zahrady nemusí být v našich podmínkách vždy jen pod taktovkou stálezelených keřů. Vyzkoušejte i ty kvetoucí. Ukážeme vám, které z nich vyžadují během sezóny skutečně minimální péči. Tak si zajistíte pestrou paletu květů i tam, kde jinak pro okrasné dřeviny není příliš místa.

Mohou se chlubit dekorativními listy, květy i atraktivními plody. Stačí si zvolit ten správný druh dřeviny a věnovat mu v prvních letech pěstování zvýšenou péči.

Co zvážit před výsadbou kvetoucího živého plotu

Prvním problémem je rozhodování mezi tvarovaným nebo volně rostoucím živým plotem. Tvarované živé ploty vyžadují pravidelné řezání, aby bylo dosaženo očekávaného tvaru a hustoty. Volné formy živých plotů pak obvykle vyžadují brzký jarní prořez každý rok.

Jaké vlastnosti by měla mít ideální dřevina pro živy plot?

  • vysokou regenerační kapacitu
  • odolnost vůči častému řezu
  • odolnost vůči omezenému prostoru a přítomnosti sousedních druhů
  • odolnost vůči stínění
  • odolnost proti plevelům

Jaký je optimální čas pro výsadbu živých plotů?

Nejlepší čas pro výsadbu opadavých rostlin je jaro (IV-V) nebo podzim (X-XI). Rostliny s dobrým kořenovým balem mohou být vysázeny v létě, ale je třeba dbát na jejich dobrou zálivku. Před výsadbou kořenový bal vždy rozrušte a zajistěte, že se kořeny keřů budou moci rychle rozrůstat do všech směrů. Živý plot se vám tak lépe a rychleji ujme.

Prostor pro výsadbu je samozřejmě třeba vyčistit od kamení a plevele. Někdy je třeba dodat čerstvou zahradní půdu, nebo alespoň tu původní smísit s hnojivem. Vzdálenost při výsadbě se liší podle druhu: v průměru jde o 3-7 rostlin na 1 metr.

weigela e1552593505200 - Kvetoucí živý plot. Z jakých rostlin ho můžeme vysázet?

Vajgélie

Které druhy dřevin jsou nejvhodnější pro rychlerostoucí kvetoucí živé ploty?

Pustoryl věncový (Philadelphus coronarius)

Lidově zvaný také jasmín. Jeho charakteristickou vlastností je bohaté kvetení v květnu a červnu. Potěší rovněž krásnou vůní. Keř dosahuje až 2,5 metru výšky, takže je pro tvorbu živého plotu ideální. Vyžaduje slunečné nebo polostinné místo, ale toleruje i stín, ale poté kvete méně. Řez stačí provést jednou ročně po odkvětu.

Kalina obecná ‚Roseum‘ (Viburnum opulus ‚Roseum‘)

Odrůda ‚Roseum‘ je mezi kalinami vyhlášená svými výraznými, kulovitými květy. Ty se objevují v květnu a červnu. Výška kaliny může dosahovat výšky až 4 metrů. Na podzim vás potěší i pestrými listy a plody. Kalina toleruje i hluboký řez velmi dobře. Vyžaduje slunečnou nebo polostinou polohu a vlhkou půdu. Je rovněž vysoce odolná proti mrazu.

Zlatice prostřední (Forsythia intermedia)

Zlatice je rychle rostoucí, nenáročný keř. Není náročná na půdu ani klimatické podmínky. Květy se objevují ještě před nasazením listů v druhé polovině března. Na konci dubna se pak váš plot nádherně zazelená. Na podzim se zeleň listí změní na červenou, což do vaší zahrady vnese další zajímavý prvek. Zlatice se rovněž bez problémů přizpůsobí měnícím se podmínkám okolo sebe. Nezaskočí ji postupná ztráta živin v půdě ani občasné přemokření. Tvarovací řez se provádí po odkvětu.

Vajgélie květnatá (Weigela florida)

Tento půvabný keřík dosahuje výšky až 3 metrů. Kvete velkými trubkovitými květy od května do června. Vyžaduje propustnou půdu a slunečné nebo polostinné stanoviště. Velmi dobře snáší znečištění ovzduší, proto se často používá i při městské výsadbě. Skvěle toleruje řez, který by měl být proveden po květu.

Tavolník význačný (Spiraea arguta)

Jeden z nejkrásnějších druhů tavolníků vůbec. Tento zajímavý kříženec z rostlinné říše dosahuje výšky asi 2 metrů. Má charakteristické, světle zelené listy. Bílé květy se objevují po celé délce nových výhonů, a to od dubna do května. Jejich násada je tak bohatá, že listy pod nimi mnohdy nejsou vůbec vidět. Celý keř se tak na krátký čas zbarví zcela doběla. Bez obtíží snáší sucho. Vyžaduje lehké a vzdušné půdy a slunečné stanoviště a každoroční výchovný řez, jinak se rád rozrůstá do šířky. Doporučuje se řezat v předjaří a poté po odkvětu. Hodí se také jako půdokryvná rostlina do mírných svahů.

Růže svraskalá (Rosa rugosa)

Potřebujete-li v zahradě oddělit jednu užitkovou část od druhé, pak vám růže svraskalá se svou výškou až 2 metrů skvěle poslouží. Kvést začíná v červnu a pokračuje v tom často až do zámrzu.  Má jednoduché růžové květy. Zvláštností tohoto druhu jsou jedlé plody, které se objevují v červenci. Je velmi tolerantní k nepříznivým a náročným podmínkám. Keře by měly být zasazeny v řadě ve vzdálenosti asi 60-80 centimetrů. Rostou rychle a bujně a nevadí jim ani hluboký prořez, a to nejlépe zjara.

 

TIP:

Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Láskou ke květinám jsem oplývala už jako malá – to když jsem je s něžností, dvouletému děcku vlastní, vytahovala z květináčů a „vařila“ z nich večeři. Později moje první kapesné padlo na pokojový břečťan a z dětského pokojíčku se rychle stala neprostupná džungle. První nezdary byly pro mě motivací, abych se o nároky svých zelených svěřenců začala zajímat podrobněji. Zahradničení a pěstování okrasných i užitkových rostlin je dodnes mým velkým koníčkem, ke kterému se přirozeně přidalo i vaření a využívání léčivých vlastností (nejenom) tuzemských bylinek. Mou další velkou lásko je Asie, zejména pak Čína a Japonsko, takže pokud chcete vědět, jak se pěstují pivoňky, čím si předcházet bonsaje nebo kterak začlenit do zahrádky bambus, budu přesně váš člověk :)

Zanechte komentář