klíště

Které rostliny odpuzují klíšťata? Vysázejte si je na zahradě

Také se každý rok potýkáte s invazí klíšťat? Chtěli byste ze své zahrady vytvořit co nejbezpečnější oázu klidu a relaxace? Pak si po jejím obvodu – a vůbec všude, kde to bude možné, vysázejte rostliny, které klíšťatům jednoduše nevoní. Nejde sice o 100% ochranu, ale za pokus to rozhodně stojí.

Klíště není jen nepříjemným parazitem, který saje krev. Může nás přitom nakazit celou řadou nemocí – například nebezpečnou lymskou boreliózou nebo klíšťovou encefalitidou. Klíšťata se nejčastěji vyskytují ve vlhkých, smíšených lesích, ale není vyloučen ani jejich útok v zahradách, parcích nebo sadech, kde rostou stromy, keře či vysoká tráva. Nejaktivnější jsou na jaře (duben-červen) a koncem léta a na podzim (srpen-říjen).

Byliny, které klíšťata nenávidí

Vůně nejrůznějších bylinek klíšťata odpuzuje, a spolu s nimi i komáry a další nepříjemný hmyz. Jde zejména o:

  • levanduli rostlina - Které rostliny odpuzují klíšťata? Vysázejte si je na zahradě
  • tymián
  • mátu
  • oregano
  • rozmarýn
  • pelyněk
  • pelargónie
  • yzop

Vysázejte je do nádob, ozdobte jimi stanoviště u plotu, zasaďte je do ostrůvků uprostřed trávníku. Čím více, tím lépe – samozřejmě v rámci možností. Stanou se nepřehlédnutelným dekorativním prvkem, přilákají na vaši zahradu spoustu užitečného hmyzu a v neposlední řadě zastanou i skvělý základ domácí lékárny.

Když čerstvé bylinky nestačí, spolehněte se  na olej

Hledáte přírodní repelent, který by vám s klíšťaty pomohl? Pak vezměte malou skleničku a napěchujte do ní jakoukoliv z výše zmíněných bylin. Přelijte olivovým olejem a na týden odložte do temna. Velmi dobře vám poslouží i skořice, hřebíček, eukalyptus a citronová tráva.

Hotovým olejem můžete natírat zápěstí, krk a další místa, kde přirozeně proudí krev (pozor na alergickou reakci), případně je aplikovat na oblečení, ve kterém se pohybujete po zahradě (pozor, oleje mohou na látce vytvořit skvrny).

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jana Sramcikova

Láskou ke květinám jsem oplývala už jako malá – to když jsem je s něžností, dvouletému děcku vlastní, vytahovala z květináčů a „vařila“ z nich večeři. Později moje první kapesné padlo na pokojový břečťan a z dětského pokojíčku se rychle stala neprostupná džungle. První nezdary byly pro mě motivací, abych se o nároky svých zelených svěřenců začala zajímat podrobněji. Zahradničení a pěstování okrasných i užitkových rostlin je dodnes mým velkým koníčkem, ke kterému se přirozeně přidalo i vaření a využívání léčivých vlastností (nejenom) tuzemských bylinek. Mou další velkou lásko je Asie, zejména pak Čína a Japonsko, takže pokud chcete vědět, jak se pěstují pivoňky, čím si předcházet bonsaje nebo kterak začlenit do zahrádky bambus, budu přesně váš člověk :)

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

Zanechte komentář