tráva

Na jaře je třeba provést vertikutaci trávníku. Jak vybrat správný vertikutátor a na co si dát pozor?

Aby se váš trávník zelenal, potřebuje kromě zálivky, hnojení, pravidelného sekání také na jaře vertikutaci neboli provzdušnění. Tímto trávník bude zbaven plevele, nečistot a zároveň dojde k nakypření půdy. K tomu potřebujete dobrý vertikutátor, jenž kromě výše uvedeného, odstraní starou trávu a dojde k následnému zlepšení růstu trávníku.

Vertikutátor s elektrickým či benzínovým motorem

Jedná se o stejné pohony jako mají sekačky. K přenesení točivého pohybu tak slouží jedna či dvě nápravy. Samotná vertikutace je provedena válcem, jenž může být drátový či nožový, u kterého je zapotřebí sledovat stav obroušení nožů. Ty lze dokoupit i jako náhradní díl. U drátového válce v případě opotřebení nožů se musí koupit celý nový válec.

Vertikutátor je účinný i při plísních v trávě. Pokud jsou na trávníku fleky či drny od plísní či rzí, které vznikají v průběhu zimy a na začátku jara, vertikutací se odstraní a místa se dosejí novým travním semenem. Aby došlo k účinku, je nutné správné seřízení výšky válce nad zemí, aby se nestalo, že válec pustíte hodně hluboko, zejména jestliže jde o silnější výrobek s výkonnějším motorem. Tímto by došlo k vytrhání trsů trávy či dokonce samotného trávníku.

Správné seřízení je dobré nejprve vyzkoušet někde v rohu, kde se nejedná o místo, které je na nejvíce viditelném prostoru. Pro menší travnatou plochu lze pořídit vertikutační hrábě. Vše zakoupíte ve specializovaných internetových i kamenných obchodech. Při použití špatného náčiní byste mohli trávník naopak poškodit.

vertikutátor - Na jaře je třeba provést vertikutaci trávníku. Jak vybrat správný vertikutátor a na co si dát pozor?

Zdroj foto: cs.wikipedia.org

 

Co je třeba vědět pro správnou vertikutaci?

První vertikutaci je možné provést u trávníku starého alespoň tři roky. Mladší není ještě stabilně zakořeněný a je zde velké riziko, že by došlo k jeho vytrhávání. Před samotnou vertikutací je dobré nejprve trávník upravit sekačkou. Podstatné je, aby půda byla před provedením po delší dobu vystavena teplotám nad 8 °C a musí být dobře vyschlá.

Optimálná hloubka řezu u pěstěného trávníku je okolo 3 mm. Každopádně nastavte hloubku řezu tak, aby se nože při zapnutém motoru dotýkaly země. Pokud trávník nebyl po několik let vertikutován, nejdříve ho prořezejte v podélném i v příčném směru. Poté je třeba dopřát čas na regeneraci. Vertikutaci je lépe provádět vícekrát v rozmezí několika týdnů.

Co následuje po vertikutaci?

Je zapotřebí odstranit uvolněné části trávníku, z nich se jinak pak stane travní plsť. Pokud jste si pořídili moderního pomocníka, jsou tyto organické zbytky při samotné vertikutaci automaticky sbírány do koše.

Do rýh, které za sebou vertikutátor zanechává, nasypejte křemičitý písek, poradíte si takto efektivně s udusanou půdou. Množství písku je zhruba 3 až 5 litrů na m² trávníku. Poté trávník zalijte a holá místa dosejte vhodným osením, celou plochu pohnojte k tomu určeným hnojivem mající dlouhodobý účinek.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Profilový obrázek

Nenapravitelný optimista, kterého od dětství fascinuje moc, kouzlo a síla psaného i mluveného slova. Mou vášní je četba knih, psaní, dlouhé procházky, pobyt v přírodě a rekreační běh. Nezapomenutelné jsou mé vzpomínky na letní prázdniny, které jsem jako dítě zcela dobrovolně a s chutí trávila pletím zahrady a veškerou péčí o ni. Ten skvostný pohled na mé vítězství v boji s plevelem byl nejsladší odměnou. Jako dospělák si nyní užívám nejen relax v podobě rýpání se v hlíně, ale v pěstování květin, vlastní zeleniny a především bylinek. Vše pak praktikuji ve svém kulinářském umění a testuji na své rodině a známých :-)

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

Zanechte komentář