bylinná koupel

Bylinné koupele pro horké letní dny

16.8.2018
1 434 Zobrazení

V horkých dnech, které právě panují, jistě přijde vhod příjemná koupel. Které bylinky se hodí do osvěžujících a chladivých koupelí na léto?

Koupel z dubové kůry

Pokud jste dosud dubovou kůru používali především na hemeroidy, je načase seznámit se i s dalšími jejími účinky. Koupel z dubové kůry totiž pomáhá léčit záněty kůže, popáleniny i spálení kůže od slunce a také omezuje nadměrné pocení. A jak si takovou koupel připravit? Asi 100 g sušené dubové kůry nasypte do půl litru vroucí vody a cca 10 minut povařte. Nechte mírně vychladnout a sceďte do připravené koupele ve vaně. Koupel si užívejte maximálně 20 minut. A můžete ji opakovat denně až po dobu 14 dnů.

Mátová koupel

Máta má přirozeně zklidňující, utišující a chladicí účinek díky obsahu silice – mentolu. Můžete ji použít i k posílení nervů nebo k tišení svalových křečí. Pro přípravu koupele stačí natrhat 100 g čerstvých listů máty, přelít je 0,5 litrem vroucí vody a nechat 15–20 minut louhovat. Poté vlijeme odvar do koupele do vany a dopřáváme si koupel asi 20 minut. Koupel by měla být chladnější, stačí 36 °C.

Rozmarýnová koupel

Pokud se chcete osvěžit během dne a načerpat nové síly, pak vám nejlépe poslouží rozmarýnová koupel. Tuto koupel si ale nedopřávejte před spaním. Rozmarýn má totiž stimulující účinek. Koupel připravíte jak z čerstvých, tak ze sušených listů rozmarýnu. Asi 200 g listů zalijte litrem vroucí vody, nechte 15 minut louhovat a po přecezení vlijte do koupele do vany. 20 minut koupele bohatě postačí, teplotu koupele volte mezi 36 až 38 °C.

Meduňková koupel

Na spaní se naopak i v létě hodí meduňková koupel. Uklidňuje nervy, utišuje bolest. Kromě toho pomáhá při revmatismu a bolestech hlavy. I meduňkové listy můžete použít jak v čerstvém, tak v sušeném stavu. Stačí 150 g listů přelít asi litrem vroucí vody, nechat 10–15 minut louhovat a po scezení vlít do vany. Koupel si udělejte před spaním teplejší, kolem 38 °C, a užívejte si ji 20 minut.

 

TIP:

 
Bylinky a produkty z bylinek můžete zakoupit v eshopu ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář

Zavřít