Cesmína evokuje vánoční čas a využívá se do adventních dekorací. Není divu, je velmi zdobná, ať už svými zelenými listy nebo jasně červenými plody. Vaši zahradu může zdobit celoročně, stačí ji připravit příznivé podmínky.
Rod cesmína (ilex) v sobě zahrnuje několik stovek druhů. Některé jsou opadavé, jiné se liší výškou. Pěstovat ji lze například ve formě živého plotu nebo naopak solitérně. Naši zimu přečkají mrazuvzdorné odrůdy. Jednotlivé druhy a kultivary mohou mít různě barevné a tvarované listy či bobule.
Vánoce u nás jsou spíše spojovány s jehličím, ale i k nám si ozdobné cesmíny rychle hledají cestu. Zejména v Anglii jsou populární a představují symbol Vánoc. Cesmína je taktéž spojována s mýty a pověrami.
Cesmína a tradice
S adventním časem je spojována hlavně cesmína ostrolistá. Již staří Římané při oslavách slunovratu posílali svým přátelům větvičky cesmíny jako důkaz náklonnosti. Druidové věřili, že rostlina poskytuje ochranu duchům.
Na vánočních pohlednicích je často namalována červenka s větvičkou cesmíny. Podle jedné staré pověsti donesla červenka lidem oheň v podobě zapálené větévky a při tom dobrém skutku se popálila na hrudi, která je od té doby červená. Dále lidé věřili, že rostlina ochraňuje před zlými duchy, čarodějnicemi a bleskem. Proto v okolí svého obydlí vysazovali cesmínu.
Vyberte si cesmínu
U nás nemá rostlina přirozený výskyt. Existují opadavé i neopadavé druhy. Pokud chceme, aby plodila, musíme vedle sebe vysadit samčí i samičí rostliny. U nás se nejčastěji pěstuje cesmína ostrolistá/obecná (ilex aquifolium), která má na sobě tmavě zelené kožovité a lesklé listy. Okraje jsou zoubkované. V květnu až červnu se na ní objevují kvítky, později červené bobulky, které vydrží na rostlině až do jara příštího roku. Tento druh byl vyšlechtěn do mnoha kultivarů lišící se tvarem a zabarvením listů.
Cesmína vroubkovaná (ilex crenata) má listy velmi podobné předchozímu druhu, ale na okrajích jsou zvlněné. Bobule však nemají červenou barvu, ale černou a vydrží na rostlině kratší dobu.
Cesmína přeslenitá (ilex verticillata) se u nás zatím pěstuje málo. Na první pohled se liší od ostatních tím, že je opadavá. Má měkké listy, které v zimě opadají a na keřících zůstávají zdobné ostře červené bobulky. Ke koupi jsou i kultivary se žlutými a oranžovými plody.
Cesmína altaclarenská (ilex altaclarensis) je kříženec cesmíny ostrolisté. Liší se tím, že je samosprašná, to znamená, že vytváří plody i po zasazení jedné rostliny.
Jak cesmíny pěstovat
Nejsou nijak náročné. Nejvíce jí vyhovuje polo-stinné stanoviště, keříkům se dobře daří i pod stromy. Prudké slunce by jim mohlo popálit listy, a to i v zimě. Vysazujeme je nejlépe na jaře, aby stihly do zimy pořádně zakořenit. Půda by měla být vlhká a dobře odvodněná, před výsadbou ji můžeme obohatit rašelinou.
Mladé rostlinky v zimě chráníme například chvojím. Před nástupem mrazů můžeme provést důkladnou zálivku, jen pozor na přemokření. Řez snáší poměrně dobře. Lépe se jí bude dařit ve skupinových výsadbách. Cesmína si dává na čas, roste většinou poměrně pomalu. V dobrých podmínkách může dosáhnout až 10 m. Velkou výhodou je, že snese znečištěné ovzduší.
Dekorativní i jedovatá
Je dobré mít na vědomí, že bobulky cesmíny jsou jedovaté. Pokud máte malé děti, je třeba je chránit. I malé množství bobulek jim může způsobit komplikace. Pro ptáky jsou však chutné. Naopak listy se dříve doporučovali při nemocech z nachlazení. Také při onemocnění kloubů a využívalo se jejich protizánětlivých účinků.
Cesmína je hojně využívaná do různých aranžmá a vazeb. Zejména vánočních a podzimních. Ve váze vydrží poměrně dlouho. Hodí se také do živých plotů, zářivé listy i výrazné plody budou zářit v každé zahradě.
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz
Zdroj: https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/cesmina-krasna-ale-jedovata
https://www.ceskestavby.cz/clanky/jak-pestovat-cesminu-25077.html
https://okrasne-stromy.cz/cesmina-vroubkovana-ilex-crenata-jake-jsou-jeji-popularni-varianty/
https://www.ireceptar.cz/zahrada/krasna-cesmina-celorocni-krasavice-i-vanocni-symbol.html