jmeli vanoce

Vánoční jmelí, odkud pochází tradice a víte, že může být léčivé

Na jmelí si většina lidí vzpomene až v průběhu adventního času. Ve vánoční výzdobě nemůže chybět. K dostání jsou přírodní zelené větvičky, ale i různě pozlacené. Doma si ho věšíme pro štěstí. Je opředené mýty, zároveň může být léčivé i jedovaté.

Jmelí se vyskytuje téměř po celé Evropě. Roste jako poloparazit na kmenech stromů, kde vytváří kulovité keříky. Můžeme je rozdělit na několik poddruhů (jmelí bílé pravé,  borovicové a  jedlové), podle toho, na jakých stromech roste. Rozeznat je můžeme dle drobných změn na vzhledu. Jmelí si někdy můžeme splést s jeho blízkým příbuzným (ochmet evropský), kterému však na zimu opadávají listy.

Ze svého hostitele čerpá vodu a živiny, fotosyntézu si zajištuje samo. Životní cyklus jmelí začíná tím, že semeno přilne ke kůře stromu a vyklíčí. První rok je rostlina bez kořenů, živiny získává přes kůru hostitelské dřeviny. Další rok na jaře vyroste na spodní straně přichycovacího terčíku kuželovitá přísavka (primární pohružovák), který proniká dřevinou, dokud nenarazí na pletivo a nenapojí se na cévní svazky stromu. Ne vždy jsou vítaným hostem na stromech, v některých obcích se snaží růst regulovat, napadené stromy může nevratně poškodit.

jmeli 600x400 - Vánoční jmelí, odkud pochází tradice a víte, že může být léčivé

Zdroj foto: pixabay

Mýty a legendy

Po tisíce let lidé přivlastňovali rostlině kouzelné vlastnosti. Slované okolo zimního slunovratu vyráběli ze jmelí košťata a odháněli jimi zlé duchy, nemoci, uřknutí, zloděje a také se snažili od příbytků co nejdále udržet různé katastrofy, jako například požár. Ze stejného důvodu si věšeli snítku jmelí nad dveře.

Lístky či větévky jmelí můžeme také často vidět na keltských předmětech. Kněží se o zimním slunovratu vydávali do lesa a zlatým srpem utínali větévky rostliny. Patrně odtud pramení zvyk jmelí pozlacovat.

Obyčej políbit ženu pod jmelím měl přinést lásku a plodnost. Pověšené na dveřmi má přivolat vítané návštěvníky, hojnost a štěstí do domu. Ať už je to tak nebo ne, jsou to krásné zvyky, které by se měli udržovat.

Účinky na lidské zdraví

Vhodnou dobou pro sběr je březen a následně období listopad-prosinec, to si uchovává nejvíce účinných látek. Pozor, z jakého stromu je sbíráno, například sběr z topolu nebo javoru bychom se měli vyhnout. Naopak z jabloně, hlohu nebo jedle je vhodné.

Reguluje krevní tlak, pomáhá odstraňovat usazeniny v cévách, zlepšuje krevní oběh a posiluje srdeční sval. Využívá se jako doplňková léčba při rakovině žaludku. Může napomoci s ženskými obtížemi, jako například klimakterium, nadměrné menstruační krvácení nebo neplodnost či gynekologické záněty.

Zevně se využívá například v kosmetickém průmyslu, kdy jeho výtažky bývají součástí krémů na citlivou pokožku nebo proti zvýšené tvorbě lupů. Také k léčbě bércových vředů nebo křečových žil. Je nutné vždy užívání konzultovat s odborníkem, nezvyšovat svévolně dávky, mohli byste si přivodit zdravotní potíže.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Zdroj: https://www.ireceptar.cz/zahrada/jmeli-botanika-vetvicka-borovice-smrk-jedle-vanoce-viscum-20191224.html

https://www.bylinnalekarna.cz/jmeli-bile-viscum-album

https://living.iprima.cz/vanoce/jmeli-legendarni-symbol-vanoc-s-lecivymi-ucinky

https://www.melesy.cz/jmeli-na-stromech-v-mestske-zeleni-parcich

 

Jsem maminkou dvou malých dětí, které také vyplňují téměř všechen můj volný čas. Můj hlavní obor je zdravotnictví, ve kterém jsem také vystudovala vysokou školu. Od toho se také odvíjí mé zájmy - zdravý životní styl, strava, pohyb a zajímám se o novinky z oblasti medicíny. Ráda kolem sebe tvořím pěkné prostředí, třeba květinami a rostlinami. Relaxem je pro mě četba knih a sport.

Zanechte komentář

4 + three =