cesmína

Cesmína aneb jak pěstovat tradiční vánoční dekoraci?

Zdobíte si rádi na vánoční svátky zahradu? Přestaňte utrácet za drahé ozdoby a světelné řetězy a vypěstujte si tu kousek té pravé sváteční atmosféry vlastníma rukama. Pověstné červené plody cesmíny potěší vaše oči mnohem víc, než drahé dekorace z obchodů.

Vytvarujete z ní třeba živý plot, ale uplatní se i jako solitéra. Větvičky s atraktivně tvarovanými tmavě zelenými lesklými listy a zářivě červenými plody pak můžete použít jako součást svátečních aranžmá, nebo je jednoduše nechat vyniknout ve volné přírodě.

Červené plody mají jednu podmínku

„Mám cesmínu, ale o červených kuličkách si můžu nechat jenom zdát. Nevíte, kde je chyba?“ Tak tento dotaz slýchají zahradníci celkem často. Cesmína je rostlina dvoudomá, takže musíte mít samčího i samičího jedince, aby byl výsledný efekt dokonalý.  Další nároky na pěstování už naštěstí nejsou nikterak vysoké.

Stálezelená dřevina pro každou zahradu

Cesmíně postačí polostín a trochu kyselejší půda – ideální je výsadba přímo do rašeliny. Skvěle tedy roste pod většími stromy nebo u zahradního jezírka. Čím větší půdní i vzdušné vlhkosti se vám podaří docílit, tím bujnější a krásnější jedince budete mít.

Na vlhko jsou citlivé pouze mladé rostliny, ty se tedy vyplatí důkladně obsypat mulčovací kůrou. Sázet je do země můžete kdykoliv – prakticky až do zámrzu. S adaptací rozhodně problém nemají. Mulčovací kůra navíc ochrání citlivé tenké kmínky před mrazy, rostliny starší pěti let už tuto ochranu nepotřebují.

Třeba jako vstupní branka…

Pokud jste fanoušci Pána prstenů, určitě si pamatujete, že dvě velké cesmíny lemovaly vstup do trpasličího království Morie. A přesně tak je můžete využít i na své zahradě. Skvěle snáší řez, takže je snadno vytvarujete do podoby přívětivě branky vítající příchozí. Dejte si však pozor – plody cesmíny jsou jedovaté. Buďte tedy obezřetní, pokud se v okolí pohybují malé děti nebo domácí mazlíčci.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Láskou ke květinám jsem oplývala už jako malá – to když jsem je s něžností, dvouletému děcku vlastní, vytahovala z květináčů a „vařila“ z nich večeři. Později moje první kapesné padlo na pokojový břečťan a z dětského pokojíčku se rychle stala neprostupná džungle. První nezdary byly pro mě motivací, abych se o nároky svých zelených svěřenců začala zajímat podrobněji. Zahradničení a pěstování okrasných i užitkových rostlin je dodnes mým velkým koníčkem, ke kterému se přirozeně přidalo i vaření a využívání léčivých vlastností (nejenom) tuzemských bylinek. Mou další velkou lásko je Asie, zejména pak Čína a Japonsko, takže pokud chcete vědět, jak se pěstují pivoňky, čím si předcházet bonsaje nebo kterak začlenit do zahrádky bambus, budu přesně váš člověk :)

Zanechte komentář