zahrada

Chcete si zařídit zimní zahradu a vybavit ji rostlinami? Poradíme vám, jak na to

Zimní zahrada, která přímo nasedá na dům či byt, je krásným prostorem, kde můžete trávit čas nejen přes zimu. V takovémto „skleníku“ můžete pěstovat i rostliny, které vyžadují specifické podmínky, zejména co se týče světla a tepla.

Jaké druhy zimních zahrad známe

Zimní zahrady si můžete pořídit dřevěné (podobné jako pergola, jen mezičásti budou skleněné). Další možností jsou hliníkové zimní zahrady – rámy jsou z hliníku, okna skleněná, hliníkový rám lze posunout. Asi nejdražší záležitostí je čistě skleněná zahrada (skleník), kde jsou některé části také posuvné. Zimní zahradu můžete mít vedle domu, ale v podstatě i vedle bytu – takovým příkladem je zasklená lodžie.

zimni zahrada 600x407 - Chcete si zařídit zimní zahradu a vybavit ji rostlinami? Poradíme vám, jak na to

Zdroj foto: envato

Vytápěné vs. nevytápěné

Zimní zahrady, které jsou přilehlé k domu, mohou být jak vytápěné, tak nevytápěné. V těch vytápěných můžete dosáhnout vyšších teplot jak v létě, tak v zimě a lze zde pěstovat i tropické rostliny. Ty nevytápěné budou částečně zahřívané z domu, částečně od slunečních paprsků dopadajících na sklo – z tohoto důvodu je lepší zimní zahradu situovat na jižní, jihovýchodní nebo jihozápadní část.

Jaké rostliny jsou vhodné do zimní zahrady

Do zimní zahrady jsou vhodné všechny sukulentní rostliny ze subtropických oblastí, bylinky z jižních oblastí, fíkovníky, fuchsie, aloe, ananasovník, různé druhy palem, ibišek, gránátovník, begonie, banánovník, orchideje…

Eonium

Zástupcem sukulentních rostlin vhodných pro zimní zahrady je například eonium (Aeonium). Jedná se o druh sukulentních rostlin z čeledi tlusticovité, které v přírodě nejčastěji rostou na Kanárských ostrovech a na Madeiře. Dužnaté listy rostou na krátkém stonku a rostlinka kvete nejčastěji bíle nebo žlutě.

rozmaryn - Chcete si zařídit zimní zahradu a vybavit ji rostlinami? Poradíme vám, jak na to

Zdroj foto: envato                          Rozmarýn

Rozmarýn, tymián, levandule

Všechny tyto bylinky pocházející z teplých oblastí jižní Evropy jsou do zimní zahrady jako stvořené. Budete je mít nejen na okrasu, ale také rovnou jako zásobárnu koření do kuchyně.

Fíkovník

Zimní zahrada je jedinou zárukou, že vám fíkovník přes zimu nezmrzne. Tady se mu totiž bude dobře dařit celoročně a s velkou pravděpodobností bude i plodit a hlavně dozrávat. K tomu bude potřebovat plné slunce.

fuchsie - Chcete si zařídit zimní zahradu a vybavit ji rostlinami? Poradíme vám, jak na to

Zdroj foto: envato                                  Fuchsie

Fuchsie

Fuchsie mají raději polostín a potřebují k růstu a kvetení úrodnou, vlhkou a dobře propustnou půdu. Vybrat si můžete z mnoha druhů – fuchsie magellanská, fuchsie větvená, fuchsie zářivá. Některé kultivary jsou přímo přehlídkou barevnosti květů (Pink Marshmellow, Winston Churchill).

Aloe

Aloe vydrží i pěstování v bytě, ale v zimní zahradě se můžete těšit na to, že vyroste do větší výšky. Budete tak moci dobře zpracovávat jeho ztluštělé listy jako léčivku.

Ananasovník

Ananasovník je tropická rostlina z čeledi broméliovitých. V zimní zahradě zkuste pěstovat hlavně Ananas comosus, protože má nejchutnější plody. Potřebuje plné slunce, propustnou půdu a střední zálivku.

ibisek - Chcete si zařídit zimní zahradu a vybavit ji rostlinami? Poradíme vám, jak na to

Zdroj foto: envato                      Ibišek

Ibišek

Ibišek pěstovaný doma a letněný v letních měsících venku také dokáže kvést i 2x do roka, avšak ibišek pěstovaný v zimní zahradě pokvete zcela jistě vícekrát. Potřebuje slunce či polostín (není dobré, když na něj svítí přímé polední slunce, protože mu pálí listy), propustnou půdu a dostatečnou zálivku zejména v době květu.

Granátovník

Granátovník, jinak též marhaník (Punica) z čeledi kyprejovité pochází původně ze Středozemí. Má krásné červené květy a jedlé plody. Potřebuje plné slunce, propustnou půdu a dostatek živin.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář