Vánoční rostliny: Nejen vánoční hvězda a vánoční kaktus vám zpříjemní vánoční pohodu. Máte-li vhodné prostory a prostředí, vyzkoušejte bramboříky, cesmínu a samozřejmě jmelí.
Bramboříky
Bramboříky vás uchvátí různými velikostmi a barvami květů. Mohou být vysoké 10 až 30 cm a kvést červeně, růžově, nachově, bíle i světle zeleně. I jejich tmavozelené listy jsou dost dekorativní, takže rostlina udělá parádu, i když zrovna nekvete. Bramboříky byly vyšlechtěny z Cyclamen persicum (bramboříku perského) a mají rády spíše chlad (10–15 °C), ale nevydrží mráz. Kam je tedy umístit? Nejlépe na severní okno, nebo mezi severní a východní okna, pokud máte okna dvojitá. Hodí se však i zimní zahrada, zasklená terasa apod. Bramboříky zalévejte středně, mají rády vlhký substrát, ale ne přemokřený, a raději snesou měkkou vodu.
Jakmile brambořík odkvete, začne na jaře i ztrácet listy. To není chyba ani rostlina neodumírá, jen se chystá na letní odpočinek, který přežívá jen hlíza. Hlízu můžete z květináče opatrně vyjmout a nechat ji na vzdušném místě odpočívat. Na podzim ji pak přesaďte do nového substrátu (nejlépe z písku, rašeliny a kompostu, protože mají rády mírně kyselou půdu). Zálivku zvyšujte postupně, jak brambořík zakořeňuje a raší.
Cesmína
Cesmína není rostlina, která by se dala pěstovat v bytě, ale můžete ji s přehledem pěstovat na zahradě a na Vánoce si z ní udělat krásné aranžmá. Výhodou je, že se dá i sušit, aniž by ztrácela barvu listů nebo plodů, nevýhodou může být to, že většina druhů je dost pichlavá.
Jakou cesmínu vybrat? Cesmína obecná (Ilex aquifolium) je asi nejznámější, která má tuhé listy a červené plody. Potřebuje závětrné stanoviště bez mrazů. Cesmína vroubkovaná (Ilex crenata) má naopak plody modročerné. Cesmína opadavá (Ilex decidua) má listy nepichlavé a světle zelené.
Dekorativnost rostliny můžete využít jak v zahradě, kde bude krásně vypadat po celou zimu, tak doma, kdy z ní můžete vytvořit dekorace na vánoční nebo adventní věnec, zápichy do květináčů, ozdoby na stromeček nebo dekoraci na vánoční stůl.
Jmelí
U nás se vyskytuje pouze jmelí bílé a jedná se o parazitickou rostlinu, která nejčastěji roste na borovicích a jedlích z jehličnanů a lípách, topolech, akátech a javorech z listnáčů. Doma si jmelí asi nevypěstujete a musíte si jej koupit. Jmelí má i mnoho léčivých účinků – viz bylinkopedie.cz. Ale na Vánoce doporučujeme zakoupit větvičku, kterou si pověsíte nad dveře, aby vám přinesla do příštího roku radost a zdraví. Páry by se měly na Štědrý den pod jmelím políbit. A jakou barvu vybrat? Do přírodně laděných Vánoc určitě nebarvené zelené jmelí s bílými kuličkami – ostatně i jednou z barev letošních Vánoc je právě bílá. Jinak si můžete zakoupit jmelí barvené dozlatova, do stříbrna, do fialova aj. To už necháme na vašem vkusu a náladě.
Zdroje: www.wikipedia.org, www.abecedazahrady.cz, www.ireceptar.cz
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz