pampas dvoudomý

V květnu je čas vysadit pampas dvoudomý. Nejkrásnější solitérní trávu

Jestli se vám zalíbily okrasné trávy, určitě jste zaregistrovali i nádherný pampas dvoudomý. A právě teď v květnu je ten nejlepší čas na jeho výsadbu.

Odkud pochází

Pampas dvoudomý nebo také kortadenie dvoudomá (lat. Cortadenia selloana, syn. Arundo selloana nebo Girenium argenteum) pochází z Jižní Ameriky, kde roste na pampách, v Patagonii a Brazílii.

Jak vypadá

Pampas dorůstá ve své domovině až 3 metrů výšky, a podobné výšky dosahuje i v příznivých podmínkách botanických zahrad. V našich zahradách může dorůst cca 2 metrů, při dobré péči můžete dosáhnout bohatých trsů s až 50 latami květů – kvete v září a říjnu. V současné době seženete kultivary nejen s bílými květy, ale i se žlutými, růžovými, a dokonce modrými.

Výběr sazenic

Pampas - V květnu je čas vysadit pampas dvoudomý. Nejkrásnější solitérní trávu

Zdroj foto: cs.wikipedia.org

Při výběru sazenic dbejte na to, aby byly zdravé, pokud možno samčí (kvetou více než samičí) a nepocházely z levných výsadeb, které nejsou odzkoušené. Vyplatí se svěřit se odborníkovi.

Správné stanoviště

Pro pampas je důležitý výběr vhodného stanoviště. Mělo by být slunné, teplé a chráněné před větrem. Nesmí být trvale vlhké, stojatá voda by poškodila pampasu kořeny. Vykopejte dostatečně hlubokou jámu a v případě potřeby na její dno umístěte drenáž z oblázků, aby voda byla dostatečně odváděna. Pampas totiž potřebuje během vegetačního období vydatně zalévat. Stejně tak důležité je bohatství živin v půdě, kterou můžete vylepšit kompostem nebo minerálními hnojivy.

Za jak dlouho se vyvinou velké trsy

Velké trsy včetně lat s květy se vyvinou až třetím rokem po výsadbě. Do té doby buďte trpěliví, avšak rostlina vypadá pěkně, i dokud ještě nekvete.

Jak využít květy pampasu

Květy pampasu můžete na zimu usušit a použít jako dekoraci do velkých váz, které stojí na zemi (vzhledem k výšce stébel).

Zazimování

Jako všechny choulostivé okrasné trávy svážeme trsy na podzim (než začne mrznout) dohromady, kořeny přikryjeme bukovým listím nebo chvojím.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář