Vegetable garden

Práce na zahradě: Zahrádkářův kalendář pro první polovinu roku

Zahrádkářská sezóna je v plném proudu a vy máte pocit, že vaše zelené království nevzkvétá tak, jak by mohlo? Pokud se zahradničením začínáte, důvodem může být, že jste při práci na zahradě něco zanedbali. Pro lepší přehled v tom, na co se zaměřit v jednotlivých měsících, jsme připravili zahrádkářův kalendář, který vás provede tím nejdůležitějším, co musíte v první polovině roku na zahradě zvládnout.

Práce na zahradě v únoru

I když v únoru zahrádka ještě spí, vy už se můžete začít pomalu připravovat na sezónu. Je totiž ideální čas na předpěstování sazeniček. Pokud tedy máte vytápěný skleník, zimní zahradu nebo jen trochu místa na parapetu, můžete začít s výsevem celeru, brokolice, paprik, raného salátu nebo lilku. Ke konci měsíce do pařeniště nebo skleníku vysaďte ředkvičku a ranou karotku. Jde také o ten pravý čas pro naklíčení sadbových brambor. Stačí je položit do vzdušných bedýnek oky nahoru a nechat je na světlém místě v teplotě 10 až 15 °C.

Určitě se nenechte odradit sněhovou pokrývkou a vyrazte do terénu. Práce na zahradě vás totiž v únoru čeká víc než dost. Je potřeba prořezat nejen stromy, jako jsou jabloně a hrušně, ale také rybíz a okrasné keře. Na konci měsíce je dobré pustit se do roubování stromů.

Zároveň je ideální čas na přípravy – pokud plánujete vysadit stromky, můžete si už nyní vyhloubit díry, chcete-li vysadit trávník, měli byste si pro něj připravit půdu, tedy odstranit plevel a kameny. Nezapomeňte také zkontrolovat, zda na zahradě máte všechny pracovní pomůcky. Neměly by vám chybět ochranné rukavice, klidně i několik párů, podle toho, co na zahradě děláte. Nejčastěji využijete jednorázové gumové, kožené a protipořezové. Hodit se může také ochrana očí v podobě průhledných pracovních brýlí a špunty do uší, které oceníte zejména při řezání dřeva.

Práce na zahradě v březnu

První jarní měsíc k práci na zahradě přímo vyzývá. A že je co dělat! Pokud máte okrasnou zahrádku, vyčistěte záhonky od starého listí a mechu a zbavte se nežádoucího plevele. Je vhodné přihnojit a ostříhat růže. Vaši pozornost potřebuje i trávník, který byste měli očistit a poprvé poséct. Můžete se pustit také do provzdušnění, které je důležité pro optimální přijímání živin. To můžete provést ručním nebo motorovým vertikutátorem. Nezapomeňte také na prohnojení, ať trávník hezky roste a je odolnější proti sešlapání.

V rámci práce na zahradě v březnu zaměřte pozornost na ovocné stromy. Zkontrolujte, zda je přes zimu nepoškodil mráz nebo hlodavci, a případné rány ošetřete. Stromy je potřeba také prořezat, dokud pupeny neraší do květů. Můžete provést první postřiky proti škůdcům a zkypřit půdu kolem kmenů. Koncem měsíce už bude vhodný čas pro vysazení broskvoní a meruněk. Pro jistotu je však ještě ochraňte slámou, kdyby se ještě objevily mrazíky.

Pokud jste na podzim nestihli zrýt záhony, teď je ten pravý čas, aby půda stihla slehnout. Můžete také začít s výsevem otužilé zeleniny. Nasadit můžete třeba špenát, mrkve, cibuli nebo pastiňák, koncem měsíce pak jarní česnek a šalotku.

Práce na zahradě v dubnu

Duben bývá pro zahrádkáře poměrně rušný měsíc. Začátek je optimální pro výsadbu česneku, přibližně v půlce dubna je potřeba zasadit rané brambory, červenou řepu, hrách a letní salát. Do skleníku můžete vysadit rajčata a okurky, ale také melouny a dýně. Pozornost věnujte i bylinkám. Ty, které pěstujete ze semínek, můžete na konci dubna přesadit, víceleté bylinky sestřihněte.

Pokud jde o ovocné stromky, můžete prořezat peckoviny, okopat a namulčovat půdu pod korunami. Koncem měsíce začněte s přeroubováním stromů za kůru. Chcete-li vysadit nové ovocné stromky nebo keře, měli byste to stihnout do konce dubna.

Práce na zahradě v květnu

Pokud jste se v únoru dobře připravili, květen nebude pouze ve znamení práce na zahradě, ale také první sklizně. Můžete si vychutnat špenát, jarní salát a ředkvičky. Zároveň také stihnete vysít teplomilnou zeleninu, jako jsou fazole, dýně nebo cukety. Můžete také přestěhovat sazeničky z truhlíků – zelí, kedlubny a kapusty. Po polovině měsíce k nim můžete přidat i choulostivější salátové okurky, celer a teplomilná rajčata.

Bohužel, práce na zahradě v květnu má i své stinné stránky, například boj se slimáky a dalšími škůdci. Sazeničky můžete ochránit plůtky, PET lahvemi nebo třeba textilií. Bariéru proti slimákům můžete vytvořit také rozsypáním přírodních látek, jako je například popel nebo vaječné skořápky. Zahradu pro jistotu pravidelně kontrolujte a snažte se případné škůdce odhalit co nejdříve.

Práce na zahradě v červnu

Červen je měsícem jahod. Jejich dozrávající úrodu sklízejte přibližně jednou za dva až tři dny a nezapomeňte odstraňovat i ty přezrálé a plesnivějící, aby rostlinku zbytečně nevysilovaly. Dozrávají také třešně, které je potřeba včas posbírat, než si na nich začnou pochutnávat špačci. Vaši pozornost potřebují také rajčata, která se začínají vytahovat do výšky. Pokud nemáte spirálovité tyčky, o které se rostlina zachytí téměř sama, je potřeba je přivázat. Dejte pozor také na postranní výhony, které mohou rostlinu vysilovat, a zbavte se jich.

V červnu je ideální čas zopakovat některé postřiky proti chorobám a škůdcům. Potrápit vás mohou mandelinky, které si rády pochutnávají nejen na bramborách, ale i na lilku, nebo mšice a housenky.

———komerční článek———

Zanechte komentář