Účinky káva: Jak asi dopředu tušíte, káva má své zastánce i odpůrce a jako taková má mnoho příznivých i několik nepříznivých účinků na naše tělo. Vše záleží také na tom, jak kvalitní kávu pijeme, jak často ji pijeme a v kterých denních dobách si ji dopřáváme.
Jak poznáme kvalitní kávu
Předně musíme zcela vyloučit instantní kávu, která opravdu nemá s pravou kávou nic společného. Kvalitní káva je jedině zrnková, a to taková, která neobsahuje žádné větvičky, lístky, nebo dokonce hmyz, musí obsahovat jedině kávová zrnka. Tato zrnka musí být neporušená, hezká na pohled a mít příjemnou vůni. Vůně je ostatně to, co vám u kávy napoví nejvíce. Musíte si ji ale namlít sami doma a nekupovat již namletou kávu – uvádí se, že aroma kávy vyprchá již po 15 minutách od namletí!
Jak často pít kávu
Jeden či dva šálky kávy denně vám rozhodně neublíží, naopak se můžete těšit na všechny její příznivé a zdraví prospěšné účinky. Maximální doporučený příjem kávy je 5 šálků denně, přičemž poslední byste neměli pít těsně před spaním. Více šálků kávy denně už přinese spíš negativa. A nezapomeňte, že každý šálek kávy by měl být vyvážen sklenicí čisté vody.
Kdy si dopřát šálek kávy
Mnozí z nás jsou zvyklí pít šálek kávy hned po ránu. To ale není úplně správný postup. První šálek byste si měli dát spíše k dopolední svačině, abyste nabudili organismus na další práci do oběda. Stejně tak poobědový šálek kávy, jakkoliv je oblíbený, vás nabudí, místo abyste zažívali oběd. Je jasné, že v pracovní dny potřebujete spíše být i po obědě aktivní než si dát „šlofíka“, ale neměli byste to s kávou přehánět. Naopak k odpolední svačině se zase šálek kávy hodí. Poslední kávu byste si měli dát nejpozději 2 hodiny před spaním, aby se vám nenarušil spánkový režim.
POZOR: Káva organismus nabudí rychle, ale její účinek také rychle opadne. Pokud se potřebujete nabudit dlouhodobě, hodí se spíše zelený čaj.

Zdroj foto: envato
Pozitivní účinky kávy
A nyní se zaměříme na pozitivní účinky, která nám pití kávy přináší. Káva je především dobrým antioxidantem – to znamená, že omezuje činnost volných radikálů, čímž ochraňuje buňky v těle a částečně působí i proti stárnutí organismu. Dále káva obsahuje mnoho vitamínů (B1, B2, B3, B5), kyselinu listovou a ze stopových prvků mangan, draslík, hořčík a fosfor.
Káva je samozřejmě zdrojem kofeinu, který nabudí organismus, stimuluje mozek, mozkovou činnost i paměť. Jak jsme ale psali výše, je tato stimulace spíše rychlá a krátkodobá.
Podle některých studií chrání káva mozek před neurodegenerativními onemocněními, jako je Alzheimerova nemoc nebo Parkinsonova nemoc. Stejně tak mírně snižuje riziko vzniku diabetu 2. typu.
U psychiatrických onemocnění káva snižuje riziko vzniku deprese a tím i riziko sebevraždy. Tady není účinek příliš vysoký, ale přece jen i oněch 20 %, která se uvádějí u konzumentů kávy oproti lidem, kteří kávu nepijí, můžeme považovat za úspěch.
Negativní účinky pití kávy
Káva má močopudný účinek, což by samo o sobě nevadilo, ale zvýšené pití kávy bez doplňování jiných tekutin může vést k dehydrataci až ledvinové kolice. Káva může způsobovat a zvyšovat úzkost, zejména pokud se pije ve velkém množství a často. Můžete se setkat i s projevy bušení srdce nebo záchvatů paniky. Narušení spánku může káva způsobit, pokud ji pijete často před spaním.
Je nutné poznamenat, že i pití kávy může vést k závislosti. Závislost způsobuje opět kofein.
Kávu by neměly pít těhotné ženy (způsobuje nižší porodní váhu miminka) a lidé s vysokým krevním tlakem. Naopak lidé s nízkým krevním tlakem předejdou pomocí kávy omdlévání.
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz