Již od listopadu jsou na trhu dostupné některé typy tzv. rychlených cibulovin. Abychom se mohli potěšit pohledem v zimním období a v předjaří na kvetoucí cibuloviny, je možné je zakoupit v obchodě či si je sami tzv. přirychlit.
Pěstování pokojových cibulovin má jistá pravidla a podmínky, které když dodržíme, můžeme se náležitě radovat z každoročně obdarovaných nádherných květů. A to za to stojí přeci, že? Z bytových cibulovin typickým zástupcem, který se nejčastěji pěstuje, je hvězdník. K dispozici jsou desítky druhů a odrůd této cibuloviny. A další oblíbenou cibulovinou je krvokvět – Haemanthus.
Zde se lze sektat nejčastěji se dvěma druhy. Prvním je H.katharinae, často je v prodeji pod název Scadoxus. Tento typ má červené nitkovité květy v hustém okolíku. Druhým typem je H. albiflos, který má méně výrazné sněhově bílé květy. Oba druhy se rovněž liší i listy.
Co však mají všechny cibuloviny společné? Hlavní ozdobou je vždy květ, který vyrůstá na silném a vysokém větveném stvolu. Zpravidla bývá dutý. Co se týče listů, tak ty jsou u pokojových cibulovin vždy úzké. Zatímco u hvězdníku se listy v období klidu zatahují, u krvokvětu zůstávají na rostlině po celý rok.
Jak je to s hnojením?
Cibuloviny jsou sice náležitě vybaveny pro horší podmínky, neboť většinou pocházejí ze stepních nebo polopouštních oblastí, kde je nedostatek vody. Tyto podmínky se však týkají pouze ohledně přežití rostliny daného druhu, kdy postačí jeden květ. Aby nám v interiéru rostliny kvetly vydatně a mohli jsme se kochat krásou květenství, je nezbytné hnojení. Jakmile objevíte první květ, což je zhruba v lednu či v únoru, je důležité hnojit pravidelně jednou týdně až do poloviny léta, kdy cibule narůstají. Ideální je roztok organického hnojiva, který má minimální obsah vápníku.
V čem spočívá rychlení cibulovin?
Období od listopadu do února je považováno za měsíce, kdy zkrátka nic neroste a nekvete. Částečně to je pravda, ale právě to lze změnit prostřednictvím rychlením cibulovin. Není to nic složitého.
Jde o to, že cibulky jsou zasazené do vlhké půdy a vyšší teplota, než která je venku, zkrátka cibuloviny oklame. Rostliny si takto myslí, že už je jaro a začnou růst a kvést. Je třeba počítat s tím, že od výsadby do vykvetení uplyne jistý čas, minimálně 6 až 8 týdnů.
Pro urychlení můžete použít také rovněž narcisy, hyacinty, modřence, tacety. Některá zahradnictví mají ve svém sortimentu nabídky konkrétní odrůdy určené pro urychlení či preparované cibule, kdy je tak doba jejich vykvetení výrazně zkrácena. V tomto případě je možné se dočkat vykvetení v interiéru mnohem dříve.
Správný postup aneb jak na to?
Cibulky vysadíme do mělkých nádob, kdy špičky cibulí musí vyčnívat nad povrch půdy. Poté zeminu zalijeme. Zpočátku pěstujeme na tmavém a chladném místě. Jakmile se objeví první zelené špičky listů, přemístíme osázené nádoby do světlejší a teplejší místnosti. Ideální teplota je okolo 17 stupňů Celsia.
Důležité je období klidu
Pro pokojové cibuloviny je období klidu nutností. Pokud by tomu tak nebylo, v následujícím roce byste nemohli očekávat jejich vykvetení. Klidové období nastává v půlce srpna, kdy je nezbytné omezit zálivku. Cibule se pozvolna zatáhnou a nadzemní část rostliny odumře. Poté rostliny uložíme na suché místo s teplotou okolo 10 stupňů Celsia. Jakmile se v zimních měsících objeví první příznaky květu, přeneseme do místnosti a opět začneme zalévat a hnojit.
Krvokvěty potřebují odpočinek také, přestože jejich listy zůstávájí zelené po celý rok. Nevyžadují až tak razantní změnu podmínek jako ostatní cibuloviny.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz