vilín

Zahrada vám pokvete i v zimě. Jaké rostliny si pořídit do zahrady příští rok

Myslíte si, že zahrada v zimě kvést nemůže? Tak to vás asi vyvedeme z omylu, protože mnoho rostlin kvete právě v zimě a dají se v našich podmínkách docela dobře sehnat i pěstovat. Přinášíme vám náhled do jejich tajů a vy si přes zimu můžete v klidu rozmyslet, které si pořídíte do své zahrady příští rok.

Vilíny

Mezi nejčasnější posly jara, můžeme-li to vůbec tak říci, patří vilíny. Většina z nich kvete během zimy, tj. od prosince do února. Vilín je dlouholetý otužilý keř, který v pohodě snáší naše zimy i s mrazy a holomrazy. Vynikne zejména jako solitéra, a pokud jej ve své zahradě umístíte před jehličnany, které jsou stálezelené, dosáhnete nádherné zimní scenérie – na zeleném pozadí vykvetou barevné květy. Nejčastěji se sice setkáme s vilínem kvetoucím žlutě (např. kultivar Arnold Primrose), avšak můžete mít podle libosti i oranžově kvetoucí (Ruby Glow), nebo dokonce červený (Fresia).

taloví - Zahrada vám pokvete i v zimě. Jaké rostliny si pořídit do zahrady příští rok

Talovín

Talovín

Dalším poslem jara v době, kdy ještě mrzne a všude leží sníh, je talovín. Drobná rostlinka se žlutými květy již přivolává jaro, a to ještě dřív, než vykvetou bledule a sněženky. Vydrží i tuhý mráz, daří se mu dobře v půdě (nejlépe pod nižšími keři) i v nádobách. Největší zajímavostí talovínu je to, že nejprve vždy uvidíte květy, a teprve spolu s odkvétáním vyraší listy. Od jara do podzimu je pak rostlina nenápadně zatažená do podzemních částí.

lýkovec - Zahrada vám pokvete i v zimě. Jaké rostliny si pořídit do zahrady příští rok

lýkovec

Lýkovec

V našich krajích roste lýkovec jedovatý a lýkovec vonný. Oba kvetou během února či března, a to růžovými nebo fialovými květy. Také květy lýkovce vyraší dříve než listy. U lýkovce si dávejte pozor jen na to, že výrazné červené plody jsou prudce jedovaté, a tak se tento keř nehodí do zahrady, kde si hrají děti.

cemeřice - Zahrada vám pokvete i v zimě. Jaké rostliny si pořídit do zahrady příští rok

Čemeřice

Čemeřice

Poslední květinou, která vám rozjasní zahradu v zimě, je čemeřice. Můžete zvolit bíle kvetoucí čemeřici černou, světle purpurově kvetoucí čemeřici nachovou anebo třeba čemeřici východní, která má kultivary kvetoucí od bílé až po černomodrou. Čemeřice jsou všechny bez rozdílu mrazuvzdorné, snadné na pěstování, potřebují jen spíše propustnou půdu, protože jediné co nesnášejí, je trvalé přemokření.

 

TIP:

Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář